Българската православна църква почита днес празника на преподобната Петка - Параскева Търновска, наричан от народа Петковден.
Три светици носят това име. За тях разказва в интервю за Радио Пловдив иконом Емил Паралингов предстоятел на църквата "Св.Параскева", наричана от пловдивчани и "старата", той е и енорийски свещеник в църквата "Св.Петка", определяна като "новата" .
Света Петка, известна в България и като Параскева / от гръцки / или Петка Българска (Търновска), е източноправославна светица живяла през Х – ХІ век. Нейното име носи църквата "Св.Петка" в Пловдив. В нея се съхранява нейната плащеницата , дарена от свещеници от град Яш.
Светицата е родена в Епиват край Мраморно море. Живее през втората половина на Х в. Според нейните жития, още 10-годишна, чува в храма думите на Христос да казва „Който иска да върви след Мене, нека се отрече от себе си, да вземе кръста си и Ме последва!“ и решава да се посвети на вярата.
След смъртта и, мощите ѝ пътуват, пристигат и в Търново, столицата на България през 1230-те години, затова е наречена Параскева Търновска и е почитана за закрилница на града, народа и държавата по времето на цар Иван Асен ІІ . След това мощите и пътуват и днес са в румънския град Яш.
Много са църквите, които носят нейното име. Смолянският квартал Устово ще празнува с участието на архимандрит Висарион.
В народния календар Петкововден се смята за завършек на лятото и есента, а с това и на активния стопански цикъл.
Народът го приема като начало на зимните празници. По традиция се правят курбани, сборове и служби за здраве и плодородие. В някои райони Петковден е женски празник.
Чуйте в звуковите файлове иконом Емил Паралингов и репортаж на Радостина Чернокова за празнуването в Смолян.
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
С Дионисиево шествие в Пловдив ще бъде открит фестивалът „Дефиле на младото вино“, който ще продължи до неделя. Участниците в 16-то издание на фестивала са 65 , сред тях са най-добрите производители на вина и вкусни храни. Новите фирми тази година са 5, а винопроизводителите са рекорден брой – 51 . За тях и за посетителите широко отварят врати 18..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..