Цигуларката Мила Георгиева и пианистът Георги Черкин са солисти на мултимедийния концерт „Кино и класика“ в Дома на културата на 22 октомври. Концертът е от програмата на „Европейски музикален фестивал“ в Пловдив, който е част от Календара на културните събития на града.
Диригент е Максим Ешкенази, а визуалното оформление е на актьора и режисьор Иван Юруков.
Програмата „Кино и класика“ е комбинация от виртуозни класически пиеси и любими филмови хитове. Ще се изпълнят творби на Сен-Санс, Чайковски, Моцарт, Бетовен, както и и филмова музика от Джон Уилям и други филмови композитори.
Пианистът Георги Черкин, който работи активно и като оркестратор, е подготвил нови версии за цигулка и оркестър на теми от „Междузвездни войни“, цигуларката Мила Георгиева, която за първи път се включва в проекта, е харесала тема за Йода. В програмата е мизука и от филми като „Хари Потър“, „Карибски пирати“, „Усещане за жена“.
Премиерно за Пловдив ще бъде изпълнена втора част от Violintango Concerto от съвременния испански композитор Мелани Местре, която съчетава бароковата полифония на Бах и страстното танго на Пиацола.
Проектът „Кино и класика“ се реализира за трети пореден път. През 2014 и 2016 година Оркестърът на Класик ФМ радио представи с огромен успех първите две продукции под същото заглавие в София.
Цигуларката Мила Георгиева е дългогодишен концертмайстор на Симфоничния оркестър на Радио Щутгарт. Активната й кариера на солист е свързана с престижни европейски оркестри като „Гевандхаус“ - Лайпциг, Бамбергския симфоничен оркестър, Цюрихския камерен оркестър и др. През последните години тя има множество успешни изяви в Европа и България. Носител е на престижната награда „Кристална лира“.
Георги Черкин е възпитаник на НМУ „Л. Пипков“ и НМА в София, както и на Академия „Санта Чечилия“ в Рим. Кариерата му е свързана с концерти в залите Auditorio в Рим, Musikhalle в Хамбург, Convention Center в Окинава, Kaufmann Concert Hall в Ню Йорк, Palais des Beaux Arts в Брюксел и др. Изнасял е клавирни рецитали в Рим, Париж, Берлин, Прага, Варшава, Москва, Братислава и др. С Филхармоничен камерен оркестър – Берлин той изнася концерти в Унгария, Полша, Русия и Германия на престижните сцени на Берлинската филхармония и „Гевандхаус“, Лайпциг.
Максим Ешкенази развива своята музикална кариера в САЩ и България, като изнася много концерти и работи активно с млади музиканти. Ешкенази работи в училището за сценични изкуства „Колбърн“, където понастоящем е музикален директор, диригент на камерния оркестър и симфоничния оркестър на училището, както и асистент диригент на Консерваторията „Колбърн“. В допълнение към дирижирането, Максим Ешкенази е съветник и консултант на детските програми „Фортисимо в клас“ и „Фортисимо Фамилия“, които той основава в България. От 2010 г. той е движеща фигура в организирането на ежегодния фестивал за популярна класическа музика „Фортисимо Фест“.
В звуковия файл е интервюто с Максим Ешкенази.
Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%. От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Алеко Константинов. Бай Ганьо. До Чикаго и назад, пътеписи, разкази, фейлетони. 402 стр., ок. 7А, Фама+, 2025. Мика Валтари. Синухе Египтянинът. 600 стр., 7А, Изток-Запад, 2025. Владимир Зарев...
Изложба базар на мартеници, изработени от майсторките от Клуб „Българка“, ще се открие тази вечер от 18 ч. в читалище „Възраждане“. Проявата включва литературно-музикална програма с участието на приятели на читалището. Това е втора поред изложба, посветена на 1 март, като началото беше поставено миналата година. Клуб „Българка“ съществува..
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.