В различните краища на света светлината е различна и това се отразява и върху човешките взаимоотношения. Времето тече също по различен начин, а шотландците са много слънчеви и топли хора. Това убеждение сподели изучаващата в продължение на една година живопис в Глазгоу с утвърдени в художествените среди преподаватели – майстори на четката, Светослава Георгиева. Изложбата й „Северни брегове“ можете да видите в пловдивската галерия „Лабиринт“.
"Северни брегове" е резултат от последната странна година, която прекарах в Шотландия. Това беше пътуване на север не само в географския смисъл, а и в личната ми сетивност към формата, цвета, образа и метафората, обследвайки нограничените и дълбочинни възможности, които абстрактният пейзаж дава. Тръгнах към артистично проучване в практиката ми да комбинирам материали и техники, в което материалността на живописта се сблъсква с усещането за органичност и семплост на картон, релеф и текстури, типични за работата върху платно".
По думите на Георгиева, всеки по-сензитивен човек може да забележи, че в северните страни реалността изглежда по-различно, че цветът е по-опростен, изчистен, съществува ярка дефинираност на формата и това се отразява естествено като яснота и в ежедневните реакции на хората. При нас нещата са по-пъстри.
Авторката на изложбата заяви още, че за нея е предизвикателство да предизвиква разместване на формите и цветовете върху белия лист, което впоследствие балансира така, сякаш самата работа се "самонаправя, балансира се". Провокирана е от желанието да научи какво е мястото, което заемат българските творци в англо-саксонския свят, считайки, че българското изкуство страда от синдрома на локалността.
"С натрупването на визуален опит там, аз обаче разбрах, колко високо е нивото на българския художник и колко ниско е неговото самочувствие абсолютно неоправдано. Българските творци са на световно ниво. В момента, в който у нас се променят обществените нагласи и хората с помощта на медиите се научат да оценяват този труд, нещата ще се променят", заяви Георгиева.
Светослава Георгиева е родена във Варна, дипломира се във ВТУ със специалност "Реставрация и консервация". През 2019 г специализира "Живопис" в Glasgow School of Art.
„Снежната кралица”, „Малката кибритопродавачка”, „Дивите лебеди”, „Грозното патенце”, „Малката русалка”, „Новите дрехи на краля” – дори няма да питам дали познахте за кого ще говорим днес. Сигурен съм, всички знаете писателя Ханс Кристиан Андерсен, нещастният човек от щастливата Дания, който ни остави тези и още много шедьоври от света на приказките...
В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 6 . 07. 202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Оноре дьо Балзак. Изоставената жена. 86 стр., ок. 2А, Фама +, 2025. Борис Акунин. Лего. 336 стр., ок.5А, Еднорог, 2025. Уилки Колинс. Жълтата маска. 280 стр., ок. 4А, Плеяда, 2025...
Пловдив за 29-и път е домакин на Международния фолклорен фестивал, чиито участници шестват из Главната улица и изнасят концерти на сцената пред общината и на Античния театър при вход свободен. Тази година в програмата са включени 8 състава от 6 страни – Армения, Италия, Парагвай, Словакия, Украйна и България. По традиция домакини на фестивала..
Няма как да отречем, че хлапетата ни днес не ни дават шанс да изискваме от тях труд и упоритост. Лесното и бързото избират те като начин на живот. Но защо тогава не харесват живота си, боят се от него и ,уви, търсят изход отвъд хоризонта на съществуването. Поне така твърди в изследване Националния център за обществено здраве. В "Срещите"..
Едно от най-очакваните музикални събития на Балканите HILLS OF ROCK 2025 стартира днес в Пловдив. Между 25 и 27 юли, трите сцени на HILLS OF ROCK на Гребната база ще обединят легендарни имена, култови групи и новите лидери на световната рок и метъл сцена. Сред тях са Gojira, Machine Head, The Smashing Pumpkins, Mastodon, Fear Factory,..