Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дано "ковид-поколението" не се окаже неподготвено

"Въпреки че от началото на пандемията минаха около 9-10 месеца, все още ми се струва, че нямаме сигурни данни за това, какъв е имунитетът при преболедувалите, защото те са доста противоречиви, както е при всички нови подобни инфекции.По данни на руски автори, срокът е много кратък, за да е налице имунитет, осигуряващ липсата на подобно заболяване. И въпреки че са минали около 10 месеца, ние нямаме яснота и прогноза за развитието на инфекцията". Това заяви микробиологът д.м.н. проф. Евчо Савов. 

Проф. Савов подчерта, че независимо че следи редовно литературата по темата в Русия, където се работи сериозно върху ваксините, както и данните от Западна Европа и Съединените щати, се затруднява да предвидии развоя на заразата.

„Струва ми се обаче, че нещата ще продължат по същия начин  някъде до средата на 2021 г.“

Той предположи, че при наличието на преобладаваща зараза с Ковид-19, е възможно да има „изместване“ на грипната инфекция към началото на следващата година.

„При грип първоначалните симптоми са по-драстични, като болки в ставите, висока температура, които не са характерни за коронавируса.  Но специално при асимптомните случаи наличието на хронична умора, главоболие и др. са сигнали, че е възможно човек да е носител на вируса, без да е болен и трябва да си направи тест“.

Проф. Савов  бе категоричен, че с времето се натрупва допълнителна информация за диференциране на едната инфекция от другата.  Специалистите обаче сега би трябвало да се насочат не само към разработването на ваксини  и ЕС да осигури средства за тях, но и за намиране на такъв  специфичен антивирусен препарат, който да действа не само върху симптоматиката на инфекцията, но и върху самия вирус, за да бъде той елиминиран от организма.

Проф. Савов бе скептичен, че хората ще имат готовност за ваксинация, след като премиерът Борисов обяви, че през април ще бъде изготвен план за имунизация срещу Ковид-19. „Усещането ми е, че хората вече са готови да се имунизират срещу грип, но не и за Ковид-19“.

Предприетите мерки за носенето на маски са добри, но не е добър вариант учениците да преминават изцяло на обучение в електронна среда, тъй като те и сега продължават да общуват безконтролно на открити пространства. Проблеми със зрението, заради непрекъснатото взиране в екрана и поява на специфични проблеми, които ще бъдат отчетени след време за "едно  ковид-поколение", което може да бъде коментирано като нарицателно за неподготвено, прогнозира още проф. д.м.н. Енчо Савов. . 

Чуйте повече от звуковия файл:  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47