20 от 115 легла са предвидените за лечение на леки случаи на ковид, в съответствие с решението за разкриване на ковид-отделение. Проблемът обаче освен структурен, е най-вече свързан с човешките ресурси. Болницата не е изолиранан от проблемите на останалата част от България, но след като персоналът на новото отделение ще влиза в него на ротационен принцип, не зная докога ще издържим", заяви управителят на МБАЛ Първомай д-р Румяна Бойлова.
36 лекари и 76 медицински сестри обслужват 6 клинични отделения. Всички те работят по график в своите отделения и това би довело до натрупване на много часове. Във всяко едно отделение и сега има дефицит на лекар, медицинска сестра и санитар. Лекарите, които лекуват в ковид-отделението са интернисти, нямат опит в лечението на новото заболяване.
"Независимо, че в Община Първомай няма голяма заболеваемост, в болницата има 1 доказан случай от последните трима приети пациенти", заяви още д-р Бойлова.
„Ковид-отделението в общинската болница в Раковски работи от 28 октомври. Отделили сме 15 болнични легла за лечение на ковид, но първият случай бе приет в четвъртък вечерта. На практика цялото вътрешно отделение е преструктурирано в новото отделение за ковид болни. Така няма и пресичане на потоци различни пациенти“. Това подчерта управителят на общинската болница в Раковски д-р Иван Томбашки.
Като най-голям проблем за здравното заведение той определи също недостига на медицински кадри. В трите терапевтични отделения работят по график по трима лекари. Недостигът на лекари и сестри е чувствителен и за да се осигурят лекари за новото отделение, трябва да се разчита на интернистите и невролозите или да бъдат командировани лекари от други места.
Д-р Томбашки обаче подчерта, че очаква в болницата да постъпи и инфекционист, за да стартира работата в отделението. По думите му, болницата е малка и няма как да поеме лечението на тежките случаи на ковид.
Над 100 са канрантинираните в момента граждани на Раковски, а от началото на пандемията болните са били около 50, от които повечето са вече излекувани, а тежките случаи се лекуват в болници в Пловдив.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..