Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ковид леглата са достатъчно, проблемът е в организацията

| обновено на 02.11.20 в 11:19
Снимка: БГНЕС

„Формално погледнато – тази заповед е в нарушение на закона и на Националната здравна карта, които са официални документи“. Така д-р Стойчо Кацаров, предс. на Центъра за защита правата в здравеопазването, бивш зам. министър на здравеопазването и депутат, коментира в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив заповедта на здравния министър за проверки на болници, които отказват да разкрият ковид-легла. 

По думите му: „легла има достатъчно, капацитетът на нашата здравна система е много по-голям, отколкото е натоварването“, а проблемът, на който ставаме свидетели в момента, той вижда „преди всичко в лошата организация на здравната система“: „Годишно в България се осъществяват над 2 милиона хоспитализации. От коронавирус общият брой на хоспитализациите от 1 март до ден днешен е под 10 хиляди. Всички тези легла са разкрити с персонал“ – посочи д-р Кацаров.

Според него, в момента са заети малко над 2 хил. легла за ковид-болни. Той изчисли: „Би трябвало да има около 5 хиляди свободни легла само за ковид. Къде са тези легла, защо не са заети, защо трябва да се разкриват нови? На тези въпроси трябва да отговори министърът“.

Д-р Кацаров е на мнение още, че „не може да е система тази, в която болният сам си търси легло“. По думите му, „това означава тотална дезорганизация“. Той разкритикува подхода "да се хвърли всичко върху болниците" като неправилен, защото в него са включени специализирани болници като очни,  урологични и други. И попита кой ще покрие рисковете, ако нещо се случи с пациент в болница, в която няма специалисти за лечение на коронавирусна инфекция, а по разпореждане е длъжна да приеме такъв и да го лекува.

Д-р Кацаров вижда едно от решенията в намиране на механизми лекарите в извънболничната помощ да се включат в процеса. Според него още, ако нямаме план за борба с епидемията,  мерките, които се прилагат, е вероятно да не дадат очакваните резултати. В същото време: „пораженията сред хората с други болести ще са много по-тежки“, допусна той.

Цялото интервю с д-р Стойчо Кацаров е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56