Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Осигуряването на приличен жизнен стандарт е недостижимо

Икономистът Пламен Данаилов коментира „Бюджет 2021“ като предизборен. Аргументът е, че това са нашите пари, които правителството преразпределя. Ясен е примерът, че всеки от нас харчи своите пари и си прави сметка, какво иска да постигне. Той посочи, че 2020 г. ще приключим със спад от 5% спрямо 2019-та. Данните сочат, че в края на септември парите са в излишък, тоест правителството е изхарчило по-малко отколкото е събрало. Предвижда да приключи годината с дефицит от 5 милиарда и 200 милиона лева. Това означава, че през третото тримесечие ще се изхарчат над 6 милиарда лева допълнително, но не е ясно за какво. Мерките предприети за преодоляване на икономическата криза от корона вируса са незначителни.

„Ще бъдат раздавани пари на голяма група хора, за да се спечелят техните гласове. Проблем даже не е увеличението на заплатите на държавната администрация, а липсата на работеща такава, която да е в полза на гражданите и бизнеса. Така очакваната дигитализация на държавното управление отново остава на заден план. Предвижда се дефицитът за 2021 г. да бъде около 5 милиарда лева, който ще бъде финансиран със заеми. Следващите три години номинално ще бъдат увеличени заемите с над 10 милиарда лева. Общо ще отидат 20 милиарда лева за взимане на нови заеми, защото през тези години падежират тези, които трябва да бъдат платени. Въпросът е, защо трябва да вземем този заем и какво ще постигнем с него“?

Пламен Данаилов каза още, че без пенсионна реформа, това увеличение на пенсиите няма да постигне значими резултати. Основният критерии е осигуряване на приличен жизнен стандарт, който остава недостижим. Общата сума за решаване на бизнес проблемите е 700 милиона лева, това се случва на фона на всичките милиарди, които ще се раздават. Относно тези 24 лева на ден за хората от затворените бизнеси следствие ковид кризата стана ясно, че това е предпазна мярка за правителството. Хората, ако отидат на борсата ще получат повече, но парите се взимат от програма за развитие на иновации. 120 милиона лева от тази програма се пренасочват към плащане на такива помощи. Това е лошо, защото липсата на инвестиции в иновациите е пагубно за напредъка на нашата икономика.  

Интервюто с икономиста Пламен Данаилов е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Пловдив отбелязаха Деня на парамедика

С демонстрации на оказване на първа помощ на пострадали, обучение по основни техники и указания за действия и реакции при извънредни ситуации в Пловдив бе отбелязан Световния ден на парамедика.   Спасители и доброволци от различни градове на страната разговаряха с възрастни и деца за добротворчесвото, за призванието да помагаш на попаднал в..

публикувано на 08.07.25 в 12:13

Десетки родители и деца подават документи на място в центровете

За поредна година   родители на седмокласниците избират центровете за по-сигурно , за да подадат документи за кандидатстване в 8 клас.  "Първите желаещи да кандидатстват бяха пред СУ „Цар Симеон Велики“ в 07:45 часа", каза директорът Руси Баташки. Той отчете, че повечето деца и родители вече подават онлайн документите за прием в желаната..

публикувано на 08.07.25 в 11:30

Еврото не оправдава рекет върху бизнеса и популизъм

Финансовите министри от Европейския съюз и Европейският парламент гласуват окончателното приемането на еврото в България. Освен регламент за фиксирането на курса на лева спрямо еврото, те ще приемат още два законодателни акта - решение и регламент на Съвета за приемането на еврото в България от първи януари 2026 година. Преди няколко месеца..

публикувано на 08.07.25 в 11:20

Малка ще е ползата за децата от безплатните антибиотици

Ползата от безплатните лекарства за деца до 7 години ще е малка за родителите, тъй като до момента се говори в позитивния лекарствен списък да бъдат включени само антибиотици. Това коментира д-р Костадин Сотиров, председател на регионалната структура на Сдружението на общопрактикуващите лекари.   По думите му това ще създаде..

публикувано на 07.07.25 в 11:36

СУ „Георги Бенковски“ подготвя кадри за бъдещето на индустрията

СУ „Георги Бенковски“ в Бенковски предлага на учениците след 7. клас възможност за модерно професионално образование чрез специалността „Мехатроника“. Тя е мултидисциплинарна област, която обединява механика, електроника, автоматизация и програмиране. Обучението в СУ „Георги Бенковски“ е съобразено с нуждите на компаниите, позиционирани в..

публикувано на 07.07.25 в 11:10