Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

РУО отваря телефон за психологически консултации заради COVID-19

Учителите, след лекарите, са в най-тежка ситуация

Стоичко Миличин
Снимка: FaceBook/Stoichko Milichin

Телефон за консултации и психологическа подкрепа отваря от днес за ученици, родители и педагози Регионалното управление на образованието в Пловдив (РУО). Причината е кризата с коронавируса. На номер 032 260 152 във времето от 8,30 до 16,30 часа до 31 декември консултациите ще са от професионални психолози, съобщи началникът на РУО Пловдив Иванка Киркова. 

В тази ситуация „учителите са поставени след лекарите в най-тежка ситуация“, обясни в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив психотерапевтът Стоичко Миличин по повод старта на телефона.Той призова общността да се ползва от възможността за безплатна психологическа консултация, защото, по думите му: „Много е лесно, когато можеш да решиш един проблем в зародиш.“  

За Миличин учителите са в трудна ситуация, „защото всички им казват какъв е дългът им: „Всички сте учители, поели сте тази социална отговорност“. Доскоро ги плюехме, сега ги сложихме като мотиватор на обществото“.

Той посочи, че по темата с COVID-19 то е крайно противопоставено: „Трупаме от едната крайност в другата крайност. Ако една част не вярва във вируса, другата е под паника от него. И само една трета от населението се опитва да се адаптира. И в това е проблемът“.

Миличин коментира и дали трябва да се наложи карантина във всички училища: „Ако се налага карантина, не трябва да е само върху учениците, а върху всички граждани. Ако има карантина, която да свърши работа, тя трябва да е всички“ – категоричен е той.

За това как се отразява върху психиката на учениците пандемията, Миличин обясни, че „ако децата са в среда, която възприема вируса, те са готови да изпълняват предписанията“. При тийнейджърите, за които бунтът е много важен, подчерта: “Да бъдат различни от малоумниците, които не искат да спазват никакви ограничения, също е бунт“.

Психотерапевтът е категоричен, че в ситуацията с корона-кризата не трябва да  се плашим и да изпадаме в паника. И посъветва: „Не тичайте към болницата, защото болниците са пълни с паникьосани хора, а не такива, които реално са в тежко състояние“.

И още по темата може да чуете в интервюто със Стоичко Миличин в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56