Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подкрепяме Северна Македония за ЕС, но не и безусловно

доц. Даниел Вачков

“Това че ние подкрепяме Република Северна Македония за нейното членство е важно и ние сме го заявили, но нека се знае, че това не може да бъде безусловна подкрепа“. Така доц. Даниел Вачков, член на Съвместната комисия по историческите и образователните въпроси между България и Северна Македония и директор на Института за исторически изследвания към БАН коментира позицията на България за пътя на съседката ни към ЕС.

Във връзка със Срещата на върха Европейски съюз–Западни Балкани в рамките на т. нар. Берлински процес, за която в София за среща с българския премиер Бойко Борисов пристигна министър председателят на Северна Македония Зоран Заев, пред Радио Пловдив доц. Вачков призна, че не е очаквал да се получи някакъв пробив с оглед на цялостното развитие на  отношенията между двете държави в последните месеци.

„Българската позиция има доста основание, когато твъри, че Договорът за приятелство и сътрудничество не се изпълнява така, ккато се очаква, и това най-вече е от страна нашите съседи от Република Северна Македония“ - подчерта той. По думите му, между двете страни „основните проблеми са интерпретирането на историята“. И въпреки че Договорът не включва само това, „няма как този въпрос да не стане малко или много централен“, смята историкът.

За него ние нямаме кой знае какви други сериозни спорове със Северна Македония, но те могат да прераснат и в политически. "Защото ако се наложи една теза, която според мен не е исторически обоснавана: че имаме формиране на македонска нация още от 19 век, както се опитват  да се доказват в македонската историография,  то тогава може да възникнат проблеми, които се отнасят и до население, което е в територията на Република България“ – коментира доц. Вачков.

Според него, за европеците проблемът изглежда странен, но за нас е важен именно защото може да бъде в определни моменти използван и политически. Вачков е на мнение още, че дори и да има добро желание от двете страни, промените не могат да се случат бързо, когато става дума за промяна на фундаментални исторически концепции.

„Не съществуват и обективните условия обществото в Република Северна Македония да приеме доста радикални промени на тезите, които досега се споделят. Аз разбирам, че и политиците, и обществото чакат по-бързи резултати, но като историк, който познава как се е формирала цялата концепция, знам, че е нужно време“ – допълни още той.

Цялото интервю с доц. Даниел Вачков може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възстановената църква в Стряма има храмов празник

Църквата „Свети мъченици София, Вяра, Надежда и Любов“ в село Стряма отбеляза храмовия си празник с литургия и курбан за здраве. В проповедта си отец Красимир разказа преданието за София и трите й дъщери Вяра, Надежда и Любов, загубили живота си по времето на император Адриан (117-138 г.).  "Нека следваме примера на тези мъченици, които в трудни..

публикувано на 17.09.24 в 13:23

Няма да намалеят сделките заради новите правила за кредитиране

Нови правила за отпускане на ипотечен кредит влизат в сила от 1 октомври. Получателите трябва да имат поне 15% от стойността на имота. Срокът за изпълнение ще бъде до 30 години, а месечната вноска ще е в размер на до 50% от месечния доход на кредитополучателите.  Как ще се отразят промените на тегленето на заеми и на цените на имотите? Това ще..

публикувано на 17.09.24 в 10:04

Въпроси и отговори за българското образование днес

Образованието е в основата на всяко общество. Но в днешния бързо променящ се свят колко добре се държи тази основа? Излизаме на улицата, за да попитаме хората какво всъщност мислят за състоянието на образователната система в страната им.  От ученици и родители и съвсем случайни граждани, като певецът Орлин Павлов, чухме опит от първа..

публикувано на 16.09.24 в 12:23

Няма закрити паралелки в област Пловдив, 3 училища са в ремонт

Няма закрити паралелки в училищата в Пловдивска област – съобщи в интервю за Радио Пловдив директорът на РУО Иванка Киркова. Още една паралелка е била открита в Средното училище „Петко Рачов Славейков“ в Кричим.  Пред закриване е била една паралелка в Професионалната гимназия по автотранспорт, но в последния момент съставът й е бил..

обновено на 16.09.24 в 11:52

Мелиса и Милиана тръгват в първи клас

3360 първокласници ще прекрачат училищния праг в Пловдив днес. И понеже първият учебен ден е най-вълнуващ за тях, почетната територия в програма "Точно днес" предоставяме с респект към искреността на 7-годишната Мелиса Рамадан , която тренира спортна гимнастика и иска да стане дизайнер и  на  почти 7-годишната Милиана Титерякова , която говори..

публикувано на 16.09.24 в 08:01