Православните християни почитат паметта на Свети Великомъченик Мина, считан за покровител на семейството и пазител на сираците и бездомните. Светецът помага на бездетните съпрузи да се сдобият с наследник. Войниците също очакват благодатна закрила, защото в първите векове на Християнството самият светец е бил прочут и смел воин.
Той бил египтянин, изповядвал християнската вяра. Служил във войската в Котуанската област през трети-четвърти век. По това време властта в Рим, представлявана от император Диоклетиан, издала указ да се предават на мъчения и да се убиват всички християни, които не се покланят на идолите.
Христолюбивият Мина не стоял дълго време в армията, а се оттеглил в пустинята до град Котуан и продължил да общува с Бога. Веднъж на тържеството в чест на езическите божества, гражданите устроили шумни зрелища и жертвоприношения. Като научил за това, отшелникът Мина влязъл в града и започнал да изобличава самозабравилите се езичници. Градоначалникът наредил да бъде арестуван смутителят на тържеството. Свети Мина бил заловен и жестоко измъчван, накрая отсекли главата му.
Вярващи пренесли светите му останки в родния му град Александрия и го погребали в почести. Впоследствие на това място била построена църква в името на светия мъченик и по молитвите към светеца в нея станали множество чудеса.
На този ден Църквата ни почита и светците Виктор и Викентий. Виктор бил войник при император Антонин /138-262 г./ в Италия, който преследвал християните. Виктор отказал да принесе задължителната жертва на боговете и бил подложен на мъчения, но ги преминал невредим. При всички жестоки мъчения, на които бил подложен Виктор, присъствала младата християнка Стефанида. Тя видяла слизащите от небето венци - за него и за нея, започнала да слави подвига на мъченика и заедно имали мъченическа смърт на 11 ноември 213 г.
Викентий бил дякон във Валенсия, Испания, при император Диоклетиан. Пострадал за вярата си и бил мъченически е убит през 235 г.
В народния календар денят бележи средата на т.нар. вълчи празници - времето от Архангеловден до Коледни заговезни.
Няма драма затова, че ще се забавим малко с бюджета, тъй като Законът за публичните финанси е предвидил какво се случва, ако няма приет бюджет. Това коментира пред журналисти в Пловдив председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова. Тя уточни, че в последния ден на миналата година е бил внесен проект на закон, с който Министерския..
От днес в Калофер започват тържествата по повод 177 години от рождението на Христо Ботев. В тях ще участва п редседателят на Народното събрание Наталия Киселова. От 11 часа децата от детска градина "Радост" ще представят поетичен рецитал, посветен на революционера. В 17 часа, в Националния музей "Христо Ботев", започва музикално-поетичният..
На 5 януари отбелязваме Попова Коледа или Зимен Кръстовден. Празникът затваря цикъла на "мръсните дни", започващи от 25 декември. "Мръсни" или "некръстни" се наричат според християнството тези дни, в които новороденият Иисус все още не е получил Светото Кръщение. Смисълът на празничния ритуал е чрез силата на кръста да се изчисти земята от..
Възстановено е движението по пътя Пловдив - Карлово при разклона за Калояново, съобщиха от МВР. Пет и половина часа пътят бе блокиран от тежка катастрофа, при която загинаха двама души, а петима пострадаха. По обед при челен удар между "БМВ" и "Фолксваген" на място са починали шофьорът на "Фолксваген"-а и негова спътничка. Дошлите спешни медици..
Тази сутрин стартира туристически поход към хижа „Тъжа“ в Стара планина, който ще продължи и утре. Това е първият за 2025 година поход, организиран от Туристическо дружество „Руен“. Пътят свързва селата Тъжа и Острец от двете страни на Балкана и е известен като Русалийски проход, заради връх Русалка (Марагидик) покрай който минава. Хижа..