Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ранното детско развитие е "ключово" за психиката

"Всички ние като общество сме участници  в безпрецедентни събития, които ни поставят на изпитание, както нашата воля, така и морала, така – и чувствата ни.А децата са най-уязвимата част от нашето общество, особено тези, които попадат в рискови групи". Това заяви д-р Иглика Казанджиева - педиатър и дългогодишен партньор на Фондация "За нашите деца", която консултира  децата с проблеми в развитието. 

Като аргументи, че Комплексът за ранно детско развитие и в контекста на събитията е изключително важен,  необходим и значим, тя посочи: " Децата в най-ранна възраст – от 0 до 3 години, които са и целева група на Комплекса,  обхващат новородените във възраст до 2 месеца, кърмачетата от 2 до 12 месеца и яслената възраст от 2 до 3 години, а това е ключов и много значим момент от развитието на детето. Научно-експериментално те са потвърдени като най-важни за психиката и емоционалността на детето."  

Д-р Казанджиева подчерта парадоксалния факт, че точно първите няколко години, от които детето няма никакъв съзнателен спомен, развиват в зародиш  личността му и неговия емоционален свят. Комплексът за ранно детско развитие ще има ключова роля да помогне на тези групи на обществото, които по някаква причина - като увреждане на детето, риск от бедност и изключване, трудности в развитието, са поставени в неблагоприятни условия.

Услугите, които ще се предлагат, са универсални, а това означава, че тези услуги засягат всички сфери за правилното разитие и разкриване потенциала на всяко дете. "Ето защо той ще разполага със здравни специалисти, неонатолози и педиатри, специалисти по ранна интервенция и от образователната сфера, за да се работи на принципа на мултидисциплинарността с цел да се развие потенциала на детето в бъдеще".

„На всеки един етап от постигане на определена желана цел, заложен в инидивидуалния план на развитие, ще има въздействие от определения специалист“.

По думите на д-р Казанджиева, в момент на криза най-рискови са децата от ранна  възраст. "Педиарите и педагозите в ранната възраст сега не са така засегнати, Ковид-инфекцията  не протича с тежка симптоматика, което може да бъде определено като шанс за тези специалисти". 

По думите на д-р Казанджиева, голяма част от ранната интервенция се извършва чрез родителя, чрез човека, който полага непосредствена грижа за детето. Възможностите за работа са много – онлайн комуникации, директен контакт, но не в широка група  и др. при спазване на ограничителните мерки за сигурност.

Мултидисциплинарният подход в  работата с децата в Пловдив вече добива скорост, показват и самите резултати, споделени при срещите на д-р Казанджиева с родителите на децата.

„Това е процес на узряване, на  добиване на интелигентност от страна на родителите как да полагат грижи за дете, което има необходимост от повече внимание, рехабилитация, специални занимания. Те могат и да четат и публикациите, които се правят на тази тема и наистина виждам голяма промяна в обществото. Нещата се развиват в динамика“, подчерта още д-р Иглика Казанджиева. 

"Повече за Комплекса за ранно детско развитие и как можете да подкрепите създаването му - от сайта на фондацията: https://www.detebg.org/bg/plovdiv/



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пълната упойка трябва да е краен метод при зъболекарите

Твърде много се преекспонира необходимостта от прилагането на пълна упойка при дентални дейности. Темата е изключително сериозна, защото не винаги това е  най-добрият или най-необходимият вариант да се тушира негативното отношение на децата към денталните манипулаци, коментира в следобедната програма на Радио Пловдив "Ден след ден" д-р Веселка..

публикувано на 08.04.25 в 15:27

Искаме да анулират всички 1500 пропуска за Стария град

Как ще се паркира занапред с новите правила на общината в Стария град, по темата разговаряме с хотелиера Христо Гюлев от Сдружението на собствениците, живущите, работещите и инвеститорите в Старинен Пловдив. Гюлев каза, че живее и работи от 2016 година в Стария град. Той посочи, че не разбира защо всяка година се случва едно и също нещо, "някой..

публикувано на 08.04.25 в 15:23

Има сериозна воля да бъде спряна войната по пътищата

Идентифициране на опасните пътни участъци, проверки с необозначени автомобили по пътищата и улесняване на процедурата за налагане на глоби – това са основните предложения, които МВР ще подложи на обсъждане на днешното правителствено заседание. Тези мерки бяха изтъкнати от вътрешния министър Даниел Митов, който присъства на годишния отчет на..

публикувано на 08.04.25 в 12:08

Предстои световна рецесия заради политиката на Тръмп

Предстои световна рецесия заради политиката на американския президент Доналд Тръмп, ако тя се запази такава. Това прогнозира икономическият анализатор Красен Станчев и допълни, че това ще може да се види поне след като измине едно тримесечие.   Подчерта, че не знае дали рецесията ще бъде толкова силна, колкото беше по време на пандемията,..

публикувано на 08.04.25 в 10:51

Кметът на р-н "Тракия" иска поне 30 млн.лв. бюджет за годината

За децентрализация на районните администрации настояват районни кметове в Пловдив дни преди да бъде обявен за обществено обсъждане проекта на бюджет на Община Пловдив. Те са обезпокоени от информацията, която циркулира в общесвеното пространство, че тази година за всеки един от районите ще бъдат отпуснати по 500 хиляди лева. В интервю за..

публикувано на 08.04.25 в 09:37