Проф. дфн Мария Шнитер от ПУ ще изнесе онлайн лекция на тема „Инициационни ритуали в племената сабини, покот и карамоджи в Източна Африка“ на 17 ноември от 16 часа. Организатор е Институтът по етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН.
В лекцията ще бъдат представени резултати от теренно проучване на тема „Обрязването като централен момент в жизнения цикъл на племената в източна Африка“, проведено в рамките на Екваториална академия за мир, организирана от Uganda Martyrs University – Kampala, съвместно със CEDAR, през декември 2019 г.
Темата на академията – „Body culture in East Africa”/ Културата на тялото в Източна Афркиа, дава възможност за наблюдения и анализи върху процесите на трансформация на традиционната култура на разглежданите общности, която е сравнително слабо позната в извънафриканския научен контекст.
Участниците в изследването са от САЩ, Япония, Уганда и съседните и държави, от Европа участник е само проф. Шнитер.
Въпреки че ритуалът на обрязването на момчетата и момичетата вече е криминализиран, той продължава да се практикува, но "вече не тържествено, а тайно". Особено от племена, които живеят високо в планините, на границата между Уганда и Кения.
Проф. Мария Шнитер е преподавател в Пловдивския университет от 1984 г. Като стипендиант на Фондация “Александър фон Хумболд” от 1992 г. е специализирала в университетите във Фрайбург, Вюрцбург, Берлин и Кьолн.
Между 1999 и 2003 г. преподава български език, литература и култура в университета Виена, Австрия. Основател и първи декан на Философско-историческия факултет на Пловдивския университет. Чете лекции и участва в научни форуми в Италия, Великобритания, Белгия, Израел, Русия.
От 2011 г. е съдиректор на Международното лятно училище по религии и обществен живот, провеждано в Пловдив. Автор на научни трудове, публикувани у нас и в чужбина.
Интервюто с проф. Шнитер е в звуковия файл.Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..
В навечерието на 24 май Народната библиотека „Иван Вазов“ ще издава безплатно читателски карти. Днес през целия ден ще бъдат издавани безплатни карти на новите читатели, на потребителите, чиито карти изтичат до края на месеца, както и на притежателите на карти с вече изтекъл срок. В Детския отдел на 23 май също ще бъде безплатно..
С музикално-поетичен спектакъл „Със стих и ноти“ тази вечер читалище „Възраждане“ в Пловдив отбелязва Деня на българската писменост и култура 24 май . В програмата участват млади творци и приятели на читалището. Сред тях са Павел Ваклинов, Теодора Сукарева-Теа, Хари Пламенов, Жени Щерева, Ангел Стойчев, Мария Стоименова, Александра Хаджиева,..
Изложба на мозайки от хърватския автор Лука Петрач се открива тази вечер в новата зала на Дружеството на пловдивските художници на бул. "Цар Борис Трети Обединител" 153. Представени са 26 творби на известния творец. Проявата е организирана от националната общност на българите в Хърватия и Дружеството на пловдивските художници. Лука Петрач..