Проф. дфн Мария Шнитер от ПУ ще изнесе онлайн лекция на тема „Инициационни ритуали в племената сабини, покот и карамоджи в Източна Африка“ на 17 ноември от 16 часа. Организатор е Институтът по етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН.
В лекцията ще бъдат представени резултати от теренно проучване на тема „Обрязването като централен момент в жизнения цикъл на племената в източна Африка“, проведено в рамките на Екваториална академия за мир, организирана от Uganda Martyrs University – Kampala, съвместно със CEDAR, през декември 2019 г.
Темата на академията – „Body culture in East Africa”/ Културата на тялото в Източна Афркиа, дава възможност за наблюдения и анализи върху процесите на трансформация на традиционната култура на разглежданите общности, която е сравнително слабо позната в извънафриканския научен контекст.
Участниците в изследването са от САЩ, Япония, Уганда и съседните и държави, от Европа участник е само проф. Шнитер.
Въпреки че ритуалът на обрязването на момчетата и момичетата вече е криминализиран, той продължава да се практикува, но "вече не тържествено, а тайно". Особено от племена, които живеят високо в планините, на границата между Уганда и Кения.
Проф. Мария Шнитер е преподавател в Пловдивския университет от 1984 г. Като стипендиант на Фондация “Александър фон Хумболд” от 1992 г. е специализирала в университетите във Фрайбург, Вюрцбург, Берлин и Кьолн.
Между 1999 и 2003 г. преподава български език, литература и култура в университета Виена, Австрия. Основател и първи декан на Философско-историческия факултет на Пловдивския университет. Чете лекции и участва в научни форуми в Италия, Великобритания, Белгия, Израел, Русия.
От 2011 г. е съдиректор на Международното лятно училище по религии и обществен живот, провеждано в Пловдив. Автор на научни трудове, публикувани у нас и в чужбина.
Интервюто с проф. Шнитер е в звуковия файл.В "Срещите" раздговор за корупцията с финансовия анализатор Светозар Гледачев. Корупцията е явление, споменато за първи път в 24-и век преди новата ера. Победима ли е? Едва ли, след като се оказва, че корупция има и при животните.
Поетът и писател Антон Баев е поканил свои колеги на „Литературно четене за татковците“ тази вечер в пловдивското читалище „Възраждане“. Така авторът е избрал да отбележи и имения си ден на по чаша вино с приятели. Антон Баев ще представи и за първи път пред пловдивска публика своята нова книга „Татко“ , която съдържа 33 стиха,..
Днес ще станат ясни победителите от XXVII-та олимпиада по морфология на съвременния български език, организирана от Филологическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Лингвистичния клуб "Проф. Борис Симеонов". Победителката от предходното издание на форума Нели Варийска, четвъртокурсничка от специалността..
Благотворителна изложба фотографии се открива тази вечер в галерия Arsenal of art в Капана. „Да станем съучастници в доброто!“, призовават фотографките Гергана Кунчева и Деница Кирова. Художникът Ангел Гешев, собственик на галерията съобщи, че изложбата се прави послучай 10-годишния юбилей на Aresanal of art и е в подкрепа на малките герои..
Премиера на спектакъла „2084. REX. Или последният цар на света“ ще се състои тази вечер в голямата зала на Драматичния театър в Пловдив. Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин, а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски. В спектакъла участват Малин Кръстев, Борис Кръстев, Алексей Кожухаров, Елена Кабасакалова,..