Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Все още има недостиг на медикаменти за Covid-19

| обновено на 18.11.20 в 17:01

Все още не са напълно напълно решени проблемите с медикаментите за домашно лечение на Covid-19. В пловдивските аптеки трудно се намира най-изписвания антибиотик на болни с коронавирус. Нискомолекулярни хепарини има в определените по списък аптеки, публикувани на сайта на ИАЛ, но те се отпускат само на бременни жени.

„Натискът върху аптечната мрежа е изключително сериозен. В момента усложненията идват и от противоепидемичните мерки, които са наложени, и от това, че хората, които са болни или контактни, трябва да бъдат в карантина, но се налага да излизат да купят лекарства за своите болни близки. Има семейства, в които всички са болни. Затова този натиск, е и от болни хора, които са в крайна нужда“, това заяви в интервю за Радио Пловдив Дима Стайкова, председател на Регионалния съюз на фармацевтите в Пловдив.

Тя каза, че ситуацията в пловдивските аптеки, е като тази и в останалите градове на страната.

"Има дефицит на лекарства, тъй като потреблението е изключително голямо. Всъщност никой не е могъл да предвиди точно мащаба на тази епидемия, тя не е само в България, а в целия свят. Но ние трябва да бъдем гъвкави и да се стараем този недостиг да бъде под контрол. Защото в момента, от най-изписвания антибиотик за лечение в домашни условия на Covid-19 в България, има регистрирани 12 лекарствени продукта, които са произведени от 12 различни производители. В момента в аптеките се намират не повече от 3, ако изобщо се намерят и тези 3. Опитваме се да бъдем гъвкави. И ако няма на едната фирма, то поне да вземем от тази фирма, която е осигурила все пак някакви количества. Но когато лекарят е предписал медикамент с неговото търговско име, тоест произведен от точна определена фирма, законът и наредбата ни спира да заменим този продукт, който е наличен в аптеката. А нали разбирате, че ако пациентите не получат продукта си в първата аптека, те ще обикалят още“, обясни Стайкова.

Тя каза, че преди 15 дни, когато не се регистрираха толкова много заразени с коронавирус, хората са изпаднали в паника и са предприели запасяване с медикаменти, за които в социалните мрежи се твърди, че са за лечение на Covid-19.

„Тогава имаше паническа вълна на презапасяване. Искам да кажа на всички ваши слушатели, в момента в България не функционира електронната рецепта. Всички рецепти, които са изпратени по вайбър, всички рецепти, които са копирани отнякъде, те са нередовни и не следва да бъдат изпълнявани“, каза Дима Стайкова.

Репортерска проверка установи, че в Пловдив е направена доставка на допълнителни количества нискомолекулярни хехарини, но те се отпускат само в определени аптеки и само за приложение при бременни жени. Те трябва да представят рецепта и документ за генетично изследване.

В някои от тях обаче наличните количества са изчерпани. На нуждаещите се жени, се казва, че при заявка, необходимият медикамент ще бъде доставен в рамките на 3-4 дни.

„В тези аптеки не навсякъде има количества. Колегите там са предупредени и ще реагират на всички постъпили рецепти, които са придружени с нужните документи“, заяви Дима Стайкова.

Нискомолекулярните хепарини са необходими и за други пациенти.

„Има притеснение сред пациенти. Най-вече сред тези, които вече са вкъщи след някакво оперативно лечение. В момента има и пациенти с Covid-19, чиито състояние е усложнено, но не са в болница. Това е решение на лекарите, които ги лекуват, но те изписват нискомолекулярен хепарин за терапия на тези болни. Притеснението ни е, че не можем да ги осигурим, за цялата тази група от хора, които могат да се нуждаят  от тези медикаменти, остава за аптеките, подчерта Дима Стайкова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изборът на главен прокурор ще отпуши политическия процес

"Изборът на председател на НС е реализуема задача, но не скоро, защото не предполага връзка между усилието на БСП за обединение на гласовете около Наталия Киселова и избора на председател. Според мен вече е очевидно, а аз твърдя още от 49-то НС, че ще има турболенция около избора на главен прокурор. И в момента, когато го изберем на 16 януари догодина,..

публикувано на 03.12.24 в 10:59

Съпричастност към инвалидите няма, шампиони сме на думи

„Тревожи ме това, че няма съпричастност към болката на другия и че неговите проблеми не ни засягат. Неговото нещастие не ни засяга, ако то не е преживяно от нашите близки. Хората явно  не си дават сметка, че бидейки здрави, може и те да изпаднат в затруднено положение и човекът, който е подценявал такава ситуация и тя не е била част от живота му,..

публикувано на 03.12.24 в 08:05

Ключ в либерализацията на жп транспорта са субсидиите

Министър Красимира Стоянова предлага разделяна на жп мрежата у нас на 3 лота – 1.   София-Пловдив-Бургас 2.   София-Горна Оряховица-Варна 3.   Всички останали линии Разделението се прави с цел предстояща либерализация на жп транспорта у нас. „ Тези 3 лота не са най-ефективният начин за разделението на..

публикувано на 02.12.24 в 16:57

Институциите като мутри влизат да избиват животните

Какво се случва във Велинград, след направената втора проба на чума по овцете? Все още няма доказателства за чума, само се предполага нещо такова, БАБХ продължава да не дава никакви документи на хората!   Това заяви по Радио Пловдив Йордан Мицикулев – активист на партия „Величие“ в Пазарджик.   Той е сред организаторите на..

публикувано на 02.12.24 в 16:08

Чумата по овцете във Велинград е пример за немощ на БАБХ

В програма "Ден след ден разговор" с професор Дойчо Димов – дългогодишен преподавател по овцевъдство и козевъдство в Аграрния университет за установеното огнище на чума във Велинградско.  Проф. Димов каза, че гледа с тревога и внимание на събитие във Велинград, защото това е извънредно събитие. "Опасността там е да се ликвидират 1700 овце и това..

публикувано на 02.12.24 в 15:38