Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учениците ще се обучават комбинирано до ваканцията

 
Пловдивските ученици от 5 до 12 клас се връщат в клас от 23 ноември. Как ще се учи под график присъствено и неприсъствено до Коледа? Отговорите търсим от директорката на Средно училише „Паисий Хилендарски“ Ирена Душкова. Там децата казаха „Благодаря!“ на медиците, които ежедневно се борят с Covid-19.

В ефира на Радио Пловдив г-жа Душкова сподели, че са готови с графика за връщане на учениците в класните стаи. Днес ще бъде представен за одобрение в Регионалното управление.

„За сега само планираме онлайн обучение от 14 до 18-ти декември. В този период присъствено ще се обучават учениците от начален курс, от 7, 8 и 12-ти клас. За осми клас е важно, защото изучават интензивно чужд език. Там спецификата на учебното съдържание налага присъствено обучение. Предвиждаме преорганизация на учебните смени, на седмичното разписание по часове, и така да се създаде възможност за ефективна работа на колегите и учениците. Дните 21-23-ти са последните учебни дни за декември за всички ученици, и преди Коледа ще бъдем заедно“.

Г-жа Ирена Душкова уточни, че има 5-ма учители болни от Ковид-19, а под карантина са 4-ма. Не може да се предвиди ситуацията през месец декември, но за сега се справят с вътрешно заместване и колега, който е поел часовете по английски език.

„Заболяваемостта при децата е 10-11%. Готови сме да обсъдим с родителите графика и носенето на маски в час. Имаме 23-ма ученици с хронични заболявания и сме изключително внимателни с тях. Това предстои да бъде тема за разговор в СУ „Паисий Хилендарски“. Сега позицията на учителите е, че носенето на маска няколко часа може да създаде дискомфорт, а съотношението е 50 / 50 %“.  

Г-жа Душкова сподели и за картичките изработени от малките ученици за лекарите на първа линия. Тази акция има и възпитателен характер. Ражда много хубави идеи. Картичките са изпратени до 16 болници, като искрено по детски поздравяват медиците. Мил жест правят млади лекари от УМБАЛ „Свети Георги“, които изпращат своя снимка пред таблото с рисунки на децата. Акцията е проведена в Международния ден на добротата.

Интервюто с г-жа Ирена Душкова е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българската аристокрация е не по-малко бляскава от западната

Днес е премиерата в столицата на книгата "Аристокрацията на Второто българско царство" от проф. Николай Овчаров. От издателството са написали за това изследване, че "аристокрацията на България по време на Второто българско царство е била не по-малко бляскава и горда от великолепните благородници – херцози, графове и барони на..

публикувано на 15.04.25 в 17:05

Хората трябва да повярват в мисията ни - работещ зоопарк

Първо информационно събитие под надслов "Зоопарк Пловдив – мечти и реалности за бъдещето"  ще представи информация за бъдещето на  зоологическата градина и  с него започват поредица от активности, които съчетават забавление и образование в природна среда. Основната част от програмата включва образователна лекция, посветена на програмата за..

публикувано на 15.04.25 в 16:45

Работодателите се научиха, че трябва да задържат кадрите си

Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) представи най-новото си национално изследване, което разкрива ключови тенденции на пазара на труда за периода април – септември 2025 г. Проучването обхваща 1078 компании от 12 сектора за периода април - септември 2025 г. Макар че наемането на нови служители не спира, българските работодатели стават..

публикувано на 15.04.25 в 16:14

МВР, АПИ и общините да изготвят стратегия за пътната безопасност

МВР ще купи и ще пусне в трафика необозначени полицейски автомобили, които да спират шофьори за проверка. Така полицаи с цивилни коли ще контролират агресивните шофьори и такива, които нарушават Закона за движение по пътищата.  Ще се даде възможност шофьорите да плащат глобите на пътя, веднага след установяване на нарушението. Това обяви..

публикувано на 15.04.25 в 14:25

Седем аргумента защо не трябва да се връщаме в "езиковото гето"

Борис Петров е старши учител по  английски език в  Езикова гимназия „Пловдив“. Провокиран от намерението за "преосмисляне" на досегашната приоритетна роля на чуждоезиковото обучение и засилване на това по природни науки и математика, което се лансира от министъра на образованието, той изпрати до МОН писмо, в което аргументира защо това не трябва да..

публикувано на 15.04.25 в 11:41