Тя припомни, че фондацията работи от 1994-та година. Тогава стартира спешна хуманитарна програма за изхранване на деца в социалните домове, многодетни семейства и такива в риск.
„За първи път в страната ние пилотирахме приемната грижа и превенция на изоставени новородени. Дарихме на общината къща в Коматево, където създадохме първия групов дом за краткосрочна грижа за деца без родители. Доказахме, че е по-добре да помагаме на родителите преди кризата да се появи, и да се разделят със своите деца. През годините сме помогнали на над 2 500 деца, които да живеят обичани и щастливи в сигурна семейна среда“.
Д-р Шалапатова коментира трудностите, с които се срещат родителите на деца с увреждания. Около 50% казват, че проблемите са финансови. Специализираната помощ от логопед, психолог или рехабилитатор се заплащат. Блозо 40% се нуждаят от обучение за отглеждане на деца затруднени с развитието. Факт е, че 10% от децата до 3 годишна възраст в Пловдив, не са обхванати от общо практикуващи лекари и педиатри.
„С Комплекса за ранно детско резвитие искаме да сме полезни на всяко дете да има силен старт и качествена подкрепа при затруднения на развитието. Родителите да се срещнат и разполагат със специалисти на едно място.
Инвестицията в първите години на детето е едно от най-умните неща, които можем да направим. Преживяванията на детето в ранна детска възраст оказват влияние върху развитието на мозъка. 90 % от мозъчната дейност се развиват в първите години от живота. Положените грижи носят над 10 пъти възвращаемост за човека и цялото общество. Ако проблемите, не се решат в първите 3-7 години, след това виждаме ефекта в тинейджърската възраст, когато децата изпитват агресия към света, защото се чувстват неразбрани. В България над 42% от децата живеят в материални лишения, и голяма степен на бедност. Това означава, че нямат стимулираща среда, в която има подкрепа, любов и принадлежност към своето семейство. Предвижда се близо 1 500 деца да получат цялостна подкрепа“, заяви д-р Шалапатова.
Надеждата на организаторите е да наберат и останалата сума за завършване на ремонта на територията на бившия дом „Рада Киркович“.
Повече за Комплекса за ранно детско развитие, за подкрепа можете да научите от сайта на фондацията: https://www.detebg.org/bg/plovdiv/.
Интервюто с д-р Иванка Шалапатова е в звуковия файл.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..