Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търсят пари за медиците в "Св. Мина"

| обновено на 25.11.20 в 16:16
Снимка: Радио Пловдив

Община Пловдив започва преговори с Националната здравноосигурителна каса за финансиране на основните дейности на  МБАЛ „Св. Мина“, съобщи кметът Здравко Димитров.
 

От доклад на управителя на общинската КОВИД болница проф. д-р Петър Петров стана ясно, че определените към настоящия момент лимити на общинската болница от НЗОК са крайно недостатъчни за финансиране на дейностите за лечение на пациенти с COVID-19.  В момента тя получава 325 507 лв. месечно, като за ноември лимитът вече е достигнат. За да бъде осигурено необходимото лечение при изпълнен капацитет на болницата от 137 легла, средномесечният й лимит трябва да бъде увеличен до 750 хиляди лева.

„Във връзка с това съм разпоредил зам.-кметът Анести Тимчев и директорът на дирекция „Здравеопазване“ д-р Калин Калинов да проведат спешни преговори с НЗОК, за да се обезпечи дейността на единствената изцяло КОВИД болница в страната“, заяви кметът.

Той съобщи, че в болницата вече има специализирана PCR лаборатория. За целта е осигурен съвременен апарат за PCR и се очаква всеки момент тя да  бъде реферирана.

На преден план остава кадровият проблем, въпреки допълнителните два екипа, командировани в общинската болница от „Уромедикс“ и „Медикус алфа“. За обезпечаване на трите КОВИД отделения са необходими още 6 лекари и 22 медицински сестри. Водят се преговори за привличане на специалисти, за да се гарантира лечението на пациентите, коментира д-р Калин Калинов.

До дни в лечебното заведение влизат на работа трима доброволци, които са студенти в пловдивския медицински университет. Сред тях е Михаела Тонева, която е учи за медицинска сестра и в четвърти курс. Тя работи в УМБАЛ „Свети Георги“, но ще влезе като доброволец в ковид болницата от 1 декември. Не скрива, че ще има периоди, в които ще й се налага да работи по 24 часа в денонощието.

Михаела Тонева казва, че не се страхува за собственото си здраве и споделя, че е решила да стане доброволец в болница „Свети Мина“ за да е в помощ на хората.

Според нея причината за големия брой на заразени с коронавирус у нас, се дължи на подценените мерки.

Друг от сериозните проблеми, който стои е дооборудването на МБАЛ „Св. Мина“ с необходимата медицинска апаратура за диагностика и лечение.

В болницата има само 40 напълно функционални кислородни поста от наличните 85. Дебитът на настоящата система не позволява захранване с кислород на повече от 50 поста. За да бъде адекватна към новия брой легла по стандарт системата се нуждае от цялостен ремонт и увеличаване броя на работещите кислородни постове до 90. По предварителни изчисления стойността му е 75 000 лв. Също така са необходими пациентски монитори с електроди и сензори за кислородна сатурация – 45 броя (за  минимум 1/3 от леглата), 30  функционални легла и толкова аспирационни помпи, дефибрилатори, ЕКГ апарати, портативен транспортен респиратор с кислородни бутилки, подвижен рентген, кръвно-газов анализатор и др.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Забраниха временно преминаването на пешеходци под Бетонния мост

Заради напредването на ремонта на Бетонния мост над бул. „Христо Ботев“ се повишава опасността от падане на мазилка и други строителни материали, предупредиха от ОП „Организация и контрол на транспорта“.  Затова от днес до 20 декември се забранява преминаването на пешеходци и паркирането на автомобили по бул. „Христо Ботев“ под мостовото съоръжение...

обновено на 26.11.24 в 20:15

Велинградските животновъди няма да допуснат умъртвяване на овце

Собственици на овце във Велинград са категорични, че няма да допуснат умъртвяването  на  1700 елитни овце на колегата им  Димитър Илиев.  За огнище на чума в региона съобщиха от Агенцията за безопасност на храните, след взета проба.  Животновъдите твърдят, че животните са здрави и настояват за повторни проби в лицензирани лаборатории. Според..

обновено на 26.11.24 в 20:14

З януари ще е неучебен и за децата в община "Родопи"

И кметът на община "Родопи" Павел Михайлов обяви 3 януари 2025 г. за неучебен ден. Децата и учениците ще се върнат в детските градини и учебните заведения на 6 януари. "По този начин ще се съобразим и със семействата, които пътуват за празниците, както и с тези, които планират да бъдат по-дълго време с близките си.", посочи кметът Михайлов.

публикувано на 26.11.24 в 16:21

Все повече жертви не крият домашното насилие

С близо 50 процента са нараснали случаите на домашно насилие в Пловдивска област спрямо миналата година – сочат данните на полицията. Тревожната статистика разкри комисар Красимир Аргиров, началник на „Охранителна полиция“ в регионалната дирекция на МВР. За първите 6 месеца на тази година са образувани 119 досъдебни производства за домашно..

публикувано на 26.11.24 в 15:53

Да помогнем на 13-годишния Божидар от Смолян

Календарът на Община Смолян за 2025 г. ще се продава в подкрепа на 13-годишния Божидар, който е с редкия синдром, наречен Корнелия де Ланге. От това заболяване страда едно на 10 000 деца. Заболяването засяга развитието на двигателните функции, психиката и интелекта на Божидар. Детето трудно покачва тегло, поради проблем с гастро-хранопроводния приток...

публикувано на 26.11.24 в 14:35