Има два варианта за развитие на Фондация „Пловдив 2019“. Това обяви зам.- кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов, който е неин председател.
Единият е тя да се превърне в структура за събития, маркетинг и реклама и да продължава да развива бранда „Европейска столица на културата“. Другият – да бъде пресртруктурирана и да остане като звено, което да подготвя проекти за привличане на еврофинансиране в сфертата на културата.
„Пловдив е един от 4-те града, които участват в съвместна работна група с независимия културен сектор. Ние работим по проекта, който България ще внесе като част от Националния си план за възстановяване и развитие. Това означава, че доста средства ще дойдат за култура през този план и ще бъде много ключово, ако Пловдив продължи да разполага с такава структура, която да кандидатства за това финансиране“, подчерта Панов.
Той ще предложи двете идеи на кмета Здравко Димитров и едва след решаване коя ще се избере, ще се поставят на дневен ред и въпроси, свързани с числения състав на фондацията.
До края на тази година се очаква публикуването на финалния доклад на ЕК, представящ европейския мониторинг на Пловдив 2019-та, като международната мониторингова компания е назначена от ЕК. Изпълнителният директор на фондацията Кирил Велчев припомни, че според първия финален мониторинг на ефекта на титлата “Европейска културтна столица“ върху туризма и икономиката, 1 милион и 200 хиляди българи са посетили поне едно събитие от програмата й, което е 38,6% ръст в сравнение с 2015-та година.
В отчета на Велчев за годината той отличи номинацията на квартал „Капана“ за 1 от 32-те най-успешни иновации и иновации в културното наследство в Европа, и старта на първия етап от отворената програма „Наследство“, част от наградата на ЕС „Мелина Меркурий“, която фондацията получи през 2018-та. По нея с 1,5 милиона евро ще се подкрепят културни прокети, като към момента има 8 сключени договора. Предстои подписването на още договори, забавени заради ковид-кризата, и започване на вторият етап на програмата с нови проекти.„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България и в него ще участват китайски и..
В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно? Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца? Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.
„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..
Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..
Изложба „Съвременна графика“ ще се открие в галерията на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети“. Куратори на експозицията са художниците Осман Юсеинов и Антоан Стойков. Изложбата е с награден фонд, като наградите ще бъдат определени от професионално тричленно жури. Първото издание на „Съвременна графика“ бе през..