Мярката е добра, но закъсня, и това е пропуск на правителството, така коментира „затварянето“ на държавата, както някои наричат триседмичното затваряне от училища до МОЛ-ве , като мярка за борбата с Ковид 19 проф. Радослав Гайдарски бивш здравен министър и преминал през заболяването.
Проф.Гайдарски посочи като основание за това, че мярката е трябвало да се наложи по-рано, непрекъснатото нарастване на заболяваемостта и смъртността, започнала от от септември. Според него за това е допринесло намаляването на ограниченията през лятото.
Може само да се гадае, дали три седмици с частичен локдаун са достатъчни, за да се подобри положението, каза още професорът, в Израел тази мярка от 20 дни даде резултат, но за всяка държава въздействието е различно.
Забавянето, според проф. Гайдарски, е по икономически причини, за да не се засегне бизнеса, но това е недооценяване на положението. А и когато човек не работи, какви приходи ще има в държавата.
В Пловдив нещата с вируса се забъркаха най-много, каза още проф.Гайдарски и посочи случая с починалите на стълбите хора в пловдивска болница, и с решението МБАЛ "Св.Мина" да стане първа у нас ковид-болница при среща на премиера с кмета/ в болница на лечение за Ковид 19 /, той нареди, хайде ,изписвайте го, обидно е. Това не може да се случи в държава, която претендира за правов ред и за демократични порядки, въведени в страната.
В тази ситуация, липсата на единно мнение е повлияла за състоянието на хаос, което съществува в здравната система и ситуацията с вируса, каза още проф. Гайдарски и уточни, че трябва да има свобода на различните мнения, включително и на това като на доц Мангъров, но трбва да обща, единна позиция на правителството, а такава няма. Щабът излиза с едно мнение, министър председателят/ и това е негово право/, всеки момент може да излезе с друго. Становищата не трябва да се сменят непрекъснато.
Проф. Гайдарски, който е преминал през лечение на коронавируса, каза, че го е направил в болница, като изцяло се е доверил на лекарите, дори не се е интересувал с какво точно го лекуват. И препоръча на всички да не се лекуват както те решат, или по съвети на близки, а само от лекари. И даде пример със свой близък, който е лекар, и се е лекувал сам в къщи, и е починал.
Цялото интервю с проф. Радослав Гайдарски е в звуковия файл.
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..