Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проверявайте намаленията в "черния петък"

„Този „черен петък“ е необичаен по много причини. Едната е, че има пандемия и тя води след себе си последствия. Другата – че имахме пилотен „черен петък“ миналата седмица, може би два „черни петъка“ ще има тази година. От утре голяма част  от магазините ще бъдат затворени и това вероятно ще предизвика някои хора да си купят неща, които са планирали за следващата седмица. Много са факторите, които го правят необичаен“. Това коментира председателят на Асоциация „Активни потребители“ Богомил Николов.

По думите му, направените предварително намаления в някои магазини са провокирани от неизвестността кога точно те ще бъдат затворени, но и в резултат на вече съществуваща тенденция. Преди около 10 години при старта на инициативата, „черният петък“ е бил един единствен ден.  Тогава е била актуална темата за предпразничните увеличения и спекулациите.

„Откакто говорим за „черен петък“ обаче, който прерасна в уикенд, а и повече, вече говорим за сериозни намаления и това е чудесна новина за потребителите, които не са притиснати от времето“.

Николов предположи, че напливът от купувачи днес ще бъде много голям, тъй като за много хора денят ще бъде последният  за пазаруване преди  коледните празници.

Практиката цените да се завишават изкуствено, за да могат те да бъдат намалени по време на „черния петък“, никога няма да изчезне.

„Нашият съвет винаги е бил не гледайте намаленията, процентите, а - абсолютните стойности на стоките. И ако знаем какво искаме предварително, за да знаем колко са стрували те преди намалението, много трудно можем да бъдем измамени. И това важи най-много за скъпоструващите стоки“, заяви Николов.

Интервюто чуйте от звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Очакваме 35 000 души за "Хилс ъф рок"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Хилс ъф рок“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала – подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39