Научният форум традиционно се провежда през първата седмица на декември в Българския културен институт „Дом Витгенщайн“ във Виена, Австрия. Уникалното в настоящото издание е провеждането на конференцията изцяло в дигитална среда. Българският културен институт „Дом Витгенщайн“ – Виена отново отваря вратите си за студенти, докторанти и млади учени, но този път във виртуалното пространство.
Инициатори и организатори са Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ (представен от д-р Младен Валашки, лектор и в Университета „Алберт Лудвиг“ – Фрайбург, и доц. д-р Светла Черпокова), Българският културен институт „Дом Витгенщайн“ във Виена (доц. д-р Румяна Конева, директор на Института) и Славянският семинар на Университета „Алберт Лудвиг“ – Фрайбург, Германия (проф. д-р Елизабет Шоре). Партньори са Министерството на културата – България, Министерството на образованието и науката – България и българските лекторати в Европа, Национално издателство за образование и наука „Аз Буки“ и Südosteuropa-Gesellschaft e.V. Инициативата се осъществява и с любезното съдействие на Фонд „Научни изследвания“ при Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
В двудневния маратон ще бъдат споделени 32 доклада в онлайн връзка от над 40 студенти, докторанти и млади учени от 16 европейски и извън европейски университета. Представени са университетите в Атина, Белград, Будапеща, Букурещ, Варшава, Венеция, Виена, Грац, Кьолн, Неапол, Мелитопол, Прага, университети от Франция и др., като младите изследователи са подкрепени от своите преподаватели – лекторите по български език, литература и култура. От страна на българските университети с регулярни участници са Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ и Софийският университет „Св. Климент Охридски“.
Докладите са разпределени по секции: „Пандемията днес“, „Литература“, „Език“, „Култура“, „Култура и дигиталност“.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
С Дионисиево шествие в Пловдив ще бъде открит фестивалът „Дефиле на младото вино“, който ще продължи до неделя. Участниците в 16-то издание на фестивала са 65 , сред тях са най-добрите производители на вина и вкусни храни. Новите фирми тази година са 5, а винопроизводителите са рекорден брой – 51 . За тях и за посетителите широко отварят врати 18..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..