Научният форум традиционно се провежда през първата седмица на декември в Българския културен институт „Дом Витгенщайн“ във Виена, Австрия. Уникалното в настоящото издание е провеждането на конференцията изцяло в дигитална среда. Българският културен институт „Дом Витгенщайн“ – Виена отново отваря вратите си за студенти, докторанти и млади учени, но този път във виртуалното пространство.
Инициатори и организатори са Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ (представен от д-р Младен Валашки, лектор и в Университета „Алберт Лудвиг“ – Фрайбург, и доц. д-р Светла Черпокова), Българският културен институт „Дом Витгенщайн“ във Виена (доц. д-р Румяна Конева, директор на Института) и Славянският семинар на Университета „Алберт Лудвиг“ – Фрайбург, Германия (проф. д-р Елизабет Шоре). Партньори са Министерството на културата – България, Министерството на образованието и науката – България и българските лекторати в Европа, Национално издателство за образование и наука „Аз Буки“ и Südosteuropa-Gesellschaft e.V. Инициативата се осъществява и с любезното съдействие на Фонд „Научни изследвания“ при Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
В двудневния маратон ще бъдат споделени 32 доклада в онлайн връзка от над 40 студенти, докторанти и млади учени от 16 европейски и извън европейски университета. Представени са университетите в Атина, Белград, Будапеща, Букурещ, Варшава, Венеция, Виена, Грац, Кьолн, Неапол, Мелитопол, Прага, университети от Франция и др., като младите изследователи са подкрепени от своите преподаватели – лекторите по български език, литература и култура. От страна на българските университети с регулярни участници са Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ и Софийският университет „Св. Климент Охридски“.
Докладите са разпределени по секции: „Пандемията днес“, „Литература“, „Език“, „Култура“, „Култура и дигиталност“.
След дни ще отбележим 175 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов. По този повод, тази събота "Срещите" ви припомнят за медальона, който английската благородница лейди Емили Ан Странгфорд сваля от гърдите си и подарява на 26 годишния тогава Вазов през 1877 година. И това е първата му литературна награда. По-късно..
"Филмови нощи във Филипополис" започва днес и ще продължи до 25-и юли. Програмата му включва както нови заглавия, така и четири класики. Тази година в селекцията няма български заглавия. Фестивалът се открива с лентата „Формула 1: Филмът“ с участието на Брад Пит и Хавиер Бардем. Режисьорът Джоузеф Косински е заснел лентата по време на..
Съвместна дипломна изложба „Онова, което остава“ откриват в Пловдив студенти от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ (АМТИИ), съобщават от висшето учебно заведение. По думите им експозицията е част от защитата на студенти от образователно-квалификационна степен „Магистър” в специалност „Фотография“ и е..
С послание за мир, почерпка и автентичен дервишки танц мюсюлманската общност в Пловдив отбелязва Деня на ашурето. Празникът ще се състои по обед пред Джумая джамия и се счита за обща ценност на всички религии. Според традицията на този ден се вари и раздава ашуре с послания за солидарност, разбирателство, състрадание и толерантност...
18 представления съдържа 29-ото издание на театралния фестивал „Сцена на кръстопът“, чийто домакин е Пловдивския театър от 10-и до 21-и септември. Короната в афиша на форума е гостуването на спектакъла „Разстоянието“ от най-стария театрален фестивал в Европа „Авиньон“, Франция. Текстът и режисурата са на Тиаго Родригес, който ще..