Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Модерните технологии донякъде "имунизират" самите ваксини

Народното събрание ще гласува проекторешение за участието на  България в предварителни споразумения за покупка на ваксини срещу Covid-19. То предвижда страната ни да участва в предварителни споразумения за покупки на дози от ваксините на компаниите „Пфайзер и „БиоНТех“„както и на „АстраЗенека“, „Санофи“ и „Янсен“. 

Проф. Мариана Мурджева - имунолог и ректор на Медицинския университет в Пловдив очерта основното, което отличава новите ваксини. 

"Те се правят по съвършено нови технологии, които тямат нищо общо с предишните ваксини. Те са създадени на базата на модерни генетични технолиги, на основата на нанотехнологиите, някои са на база само на нуклеиновата киселина на вируса, не на целия вирус. Една от предлаганите ваксини е създадена в лабораторни условия, тя е изкуствено създадена RNK на вируса и само тя се инжектира в индивида. Други съдържат само част от вируса - белтък, за който се счита, че е имуногенен.

Тази нова технология минимализира риска  и гарантира сигурност и безопасност, но това не означава, че тя не трябва да бъде оцецена от регулаторните органи".

Проф. Мурджева изрази мнение, че по отношение на ваксините трябва да сме умерени оптимисти. 

Според нея е нормално да се бърза с одобрявеното, за да се предпязат хората от рисковите групи. Сигурност, ефективност и безопасност обаче си остават най- важните неща, които трябва да се имат пред вид в процеса на изпитването.

Трябва да се има предвид и колко дълготрайна ще е ваксината и тази защита трябва да е поне една година, смята имунологът.

По отношение на хората, които ще се имунизират, то това трябва да се направи с оценка на епидимиолигчения риск. Най- висок е той при медиците, при хората със затлъстяване, бъбречна недостатъчност, пациенти, които са имунокомпрометирати, вероятно и бременните... Може да се помисли и за имунизация на рикови социални групи, каквата е например ромското население.

Проф. Мурджева е на мнение, че трябва да има силна кампания с достоверна информация, която да създаде доверие към ваксините и тяхното поставяне, защото само те могат да дадат адекватен отговор на епидемията, а не теориите за естествен стаден имунитет.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56