Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Българската Коледа“ помага на Алекс да проходи и играе

10- годишният Александър Господинов
Снимка: Семеен архив

Малкият Александър Господинов е на 10 години. Ражда се недоносен и тежи едва 850 грама. С това лекарите обясняват бавното му физическо развитие, а когато е на годинка след многобройни консултации му е поставена диагнозата “Детска церебрална парализа”. 


Умственото развитие на малкото момченце, за радост е съхранено. Учи в НУ „Петко Славейков“ в Пловдив. Майката Галя Димитрова разказа, че правят рехабилитации, но вече на ново място, защото центърът е затворил врати. Точният рехаблилитар е открит, той прави шокова терапия и рехабилитация на Алекс, и това е Атанас Пешкиров от Пловдив.

„Българската Коледа“ помага на Алекс за прилаганата шокова терапия и рехабилитация, думите на мама за инициативата: "Българската Коледа помага не само на Алекс, а и на много деца, щастлива съм, че има такива хора, които откликват и участват в събирането на сумите." Алекс ходи с бастунчета и с проходилка, но голяма цел е да тръгне сам. Г-жа Димитрова ще кандидатства отново за помощ от „Българската Коледа“, тя е стриктна, защото за нея тази помощ е важна. Тя се отчита за всяка година, и очаква март за да подаде новите документи. Новият метод на шокова терапия е интересен за Алекс, той ходи с удоволствие на рехабилитацията и е въодушевен, че ще му помогне.


От раждането му близките на Алекс се борят за пълноценния му живот чрез операции и ежедневната физиотерапия. Не спират и да търсят нови методи за лечение, с които да помогнат на Алекс да проходи. Това е и мечтата на майката Галя Димитрова. Тя самата всяка година прави базар за момчето, тази година ще пропуснат заради ковидмерките, но пък си имат и фейсбук страничка „Нека помогнем на Алекс“. Той има нужда от помощ, защото продължава всекидневната си рехабилитация, а „Българската Коледа“ е с него през годините. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56