Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Платена публикация

Стипендиантите на КЦМ споделят на празника мечтите си

| обновено на 08.12.20 в 16:15

Днес студентите от цялата страна празнуват своя празник. Избрахме да ви срещнем с осем момичета и момчета, които учат различни специалности и са от различни висши учебни заведения в България и чужбина, а това, което ги обединява е, че всички те са спечелили Стипендия КЦМ за академичната 2020-2021 учебна година. Финансовата подкрепа, която КЦМ 2000 Груп – едно от най-големите индустриални предприятия в страната -  ще осигурява на талантливите младежи, е в размер на 400 лева на месец или общо по 3 600 лв.
 

Ето какво споделиха с нас в навечерието на своя празник:

Боян Петов е от Пловдив и учи 4 курс „Индустриално инженерство“ в Технически университет –София. „Истината е, че стипендията е едно чудо, чудо за младите и амбициозни, бъдещи инженери. С нея успях да покрия разходите по образованието си - успях да платя семестрите си, както и няколко сертификата в сферата на програмирането. Стипендията дава добър старт и шанс за постигане на цели. На мен лично ми даде  и самочувствието, че мога, дори ме направи по - амбициозен.“
Зорница Асанска изучава за трета година „Компютърни науки и мениджмънт“ в Единбургския университет, Шотландия: „Тази стипендия ми дава много. Уча в чужбина и тук става дума за други стандарти на живот. Обучението ни сега е онлайн, заради мерките с Covid-19, но има предмет, по който аз преподавам в университета като асистент и този предмет го водя на място, това ми е много важно и съм тук. След няколко дни ще се прибера в България за Коледните празници.“

Константина Чешмеджиева споделя какви са плановете за професионалната й реализация.. Тя учи биотехнологии в Университета по хранителни технологии- Пловдив: „Тази стипендия ми дава възможност да се концентрирам върху образованието си,  да се развивам на академично ниво. Надявам се да се развия като инженер в сферата на биологичното инженерство и по – конкретно в  генетичното инженерство.“

Красимир Илиев е завършил бакалавърска степен в Технически университет-София, филиал Пловдив, а в момента е записал магистратура в същия университет. Той работи в КЦМ като Инженер автоматизация. Стипендията му дава възможности за допълнително обучение – за осигуряване на специализирана литература и курсове в сферата на автоматиката. “Работата ми в КЦМ  е изключително интересна и разнообразна, срещам се с нови неща, които допринасят за развитието ми.“

Теодора Василева учи „Икономика и бизнес администрация“ в Американския университет в Благоевград, втори курс: „Спечелването на стипендията ми дойде като шок. Тя ще ми помогне да покрия част от таксите си за образованието ми, както и да си купя нов лаптоп.“

Намираме  Марин Минев в Милано, където учи автомобилен дизайн.: “Милано е един от най-скъпите градове в Европа, със сигурност стипендията е една ръка помощ. Живот и здраве искам да се реализирам в сферата на автомобилния дизайн, моята цел номер едно е Порше в Щутгарт, Германия.“

Стела Стойкова е студентка четвърти курс, специалност „Индустриално инженерство“ в Технически университет – София, филиал Пловдив: „Спечелването на „Стипендия КЦМ“ ми позволи да участвам в платени курсове по програмиране и да си закупя лиценз за софтуер, необходим за инженерен дизайн. Имам два доклада, защитени през 2019 на Международна конференция за оптимизация на асинхронни двигатели.“

Осмият стипендиант учи „Химически технологии и проектиране“ в Грац, Автстрия и се казва Виктор Кожухаров.

Стипендиантите на КЦМ 2000 Груп по тази програма нямат ангажимента да работят във фирмата след завършването си. Те обаче биха се ползвали с предимство, ако решат да кандидатстват за работа в металургичното дружество.

Интервю със стипендиантите на „КЦМ стипендия“ чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39