Да живее Академията, да живеят преподавателите!
Днес е празникът на студентите в България. Възникнал през 1902 г. като патронен празник на Софийския университет в годините денят се е превърнал в символ на академизма, силата на младостта и знанието.
Бивши студенти няма. Всеки, прекрачил прага на Алма матер, носи в сърцето си думите „Vivat academia, Vivant professores“.
Тазгодишният 8 декември се празнува в условия на ограничителни мерки и строг контрол за спазването им. Някои студенти дори ще го отбележат виртуално. За „нулевия“ за хотелиерите и ресторантьорите студентски празник в Източните Родопи е репортажът на Божидар Чолаков от Радио Кърджали.
Какво е да си „Студент на годината“? Как се постига среден успех от четири години следване Отличен 5,75? Със студентката Александра Драгинова, четвъртокурсничка в специалност „Психология“ на Пловдивския университет „„Паисий Хилендарски“ навръх студентския празник ни среща Живка Танчева.
И още:
Ваксините срещу COVID-19 у нас: Как и откъде да получим информация за видовете ваксини, за приложението им, за показанията и противопоказанията при тях? Попадаме ли в рискова група и как да разберем? Как да направим информиран избор дали да се ваксинираме, или не? Разговорът ще е с проф. Ани Кеворкян, специалист по епидемиология с дългогодишен стаж и преподавател в Медицинския университет в Пловдив.
Световната здравна организация не предвижда задължително ваксиниране срещу COVID-19. Но допусна, че вероятно ще има редица държави и ситуации, където обстоятелствата ще изискват ваксинирането да е задължително или силно препоръчително. Какво казва законът – можем ли да бъдем задължени да се ваксинираме? Търсим коментара на адвокат Калина Михайлова, специалист в областта на медицинското право.
В Пловдив се увеличава броят на дарителите на кръвна плазма, разширява се и гамата от изследвания за коронавирус, които могат да се признаят. Репортажът по темата е на Антония Попова.
Иванка Петкова разказва за четиригодишния Део от Пловдив, който се нуждае от помощ и е едно от децата на „Българската Коледа“.
В очакване на Баба Марта... Няколко пловдивски читалища ще зарадват пловдивчани с истински празник на мартениците, на 1-и март, събота. Петя Маринова, секретар на читалище „Проф. Кирил Дженев-2018“ в Пловдив, разказва за инициативата. Ивайла Тодорова открива своята изложба „Палитрата на безкрайността“, в Elysium Plovdiv, отново на първи..
Политика като театър, политика като реалност. Нивото, което показват част от политиците в България не е лицеприятно. В същото време – точно те са изпратени в НС за да решават съдбата на страната. За всичко това ще говорим в 25-то утро на февруари, ето какво ще чуете във времето до 9.30 часа: Ще стане ли България част от еврозоната от 1..
Между напрежението и мира се движим в следобедната програма на 24 февруари. Как можем да тълкуваме вандалските прояви при протеста на "Възраждане" в София и щурмът в столицата и очакваното в следващите дни продължение на подобни изблици на агресия? Можем ли три години по-късно все по-често да повтаряме думата мир , вместо война щом отправим поглед към..
Късен старт на работната седмица, за една идея повече спокойствие и положителна нагласа към седмицата. Така сме настроени в днешното издание на "Вход свободен" - лежерно, но с отговорност подхождаме към темите. Продължаваме да изграждаме добри и устойчиви навици, защото все още е февруари. Консултант в този ефирен кръжок за полезно ежедневие е Андрей..
Новата седмица продължава дебата за бюджета , който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Въпросът е към вицепрезидента на КТ "Подкрепа" Ионаис Партениотис. Защо заразата от птичи грип в Пловдивска област расте? Трето огнище установиха ветеринарните власти и по думите на..