Да живее Академията, да живеят преподавателите!
Днес е празникът на студентите в България. Възникнал през 1902 г. като патронен празник на Софийския университет в годините денят се е превърнал в символ на академизма, силата на младостта и знанието.
Бивши студенти няма. Всеки, прекрачил прага на Алма матер, носи в сърцето си думите „Vivat academia, Vivant professores“.
Тазгодишният 8 декември се празнува в условия на ограничителни мерки и строг контрол за спазването им. Някои студенти дори ще го отбележат виртуално. За „нулевия“ за хотелиерите и ресторантьорите студентски празник в Източните Родопи е репортажът на Божидар Чолаков от Радио Кърджали.
Какво е да си „Студент на годината“? Как се постига среден успех от четири години следване Отличен 5,75? Със студентката Александра Драгинова, четвъртокурсничка в специалност „Психология“ на Пловдивския университет „„Паисий Хилендарски“ навръх студентския празник ни среща Живка Танчева.
И още:
Ваксините срещу COVID-19 у нас: Как и откъде да получим информация за видовете ваксини, за приложението им, за показанията и противопоказанията при тях? Попадаме ли в рискова група и как да разберем? Как да направим информиран избор дали да се ваксинираме, или не? Разговорът ще е с проф. Ани Кеворкян, специалист по епидемиология с дългогодишен стаж и преподавател в Медицинския университет в Пловдив.
Световната здравна организация не предвижда задължително ваксиниране срещу COVID-19. Но допусна, че вероятно ще има редица държави и ситуации, където обстоятелствата ще изискват ваксинирането да е задължително или силно препоръчително. Какво казва законът – можем ли да бъдем задължени да се ваксинираме? Търсим коментара на адвокат Калина Михайлова, специалист в областта на медицинското право.
В Пловдив се увеличава броят на дарителите на кръвна плазма, разширява се и гамата от изследвания за коронавирус, които могат да се признаят. Репортажът по темата е на Антония Попова.
Иванка Петкова разказва за четиригодишния Део от Пловдив, който се нуждае от помощ и е едно от децата на „Българската Коледа“.
Отец Димитър Димитров е приятел на Радио Пловдив, той познава гласовете на водещите на новините, на актуалните и на музикалните предавания. Обича сутрин да включи радиото и с настроение да започне часовете на деня. От 2018 година отец Димитър е енорийският свещеник в католическата църква „Свети Дух“ в район Тракия на Пловдив. Известен с..
Днес в предаването не просто гледаме към звездите, а чрез ефира на Радио Пловдив ви срещаме и разговаряме с тях! И двамата са любимци на публиката с хиляди почитатели, и двамата са земни и естествени хора, и двамата са всепризнати жреци на смеха. Единият от тях даже има рожден ден! Добре де, няма да ви мъча с гатанки. Само след малко във..
Образът на Васил Левски не престава да ни изненадва и вълнува, дори от дистанцията на времето сякаш става още по обаятелен. Дати като днешната ни дават повод за осмисляне на следите, на личностите, на които дължим националното си самочувствие. Точно днес България отбелязва 188 години от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. Център на..
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица ни гостува известният пловдивски журналист Руси Чернев, който започва кариерата си случайно, на 26 години, но бързо напредва в йерархията. Руси Чернев е бил дългогодишен главен редактор на вестник „Марица“, а сега управлява собствен сайт –Plovdiv dayli. Той има точна диагноза не само на..
Лятната ваканция е време за игри и забавления, но е и време на изпитания за родителите. Как да организираме ежедневието на децата, как да подсигурим графика им и как да контролираме часовете прекарани с телефона и пред компютъра? Това са въпроси, пред които се изправя всеки родител, особено тези, които нямат баба и дядо "под ръка"! За екранните..