16-годишната Стилияна Ванкова от Пловдив е с диагноза Детска церебрална парализа и Епилепсия. Тя е ученичка в Помощното училище и има нужда от постоянна рехабилитация.
Още като шестмесечно бебе родителите й забелязват, че не може да се движи добре и осъзнават, че има някакъв проблем. Консултират се с лекар педиатър, който поставя диагнозата – Детска церебрална парализа.
И започват посещенията при специалисти невролози и ортопеди. Назначена е интензивна рехабилитация, разказва майката Донка Ванкова.
Когато е на година и три месеца детето получава първия гърч. Установява се, че вследствие на парезата Стилияна страда и от Епилепсия. Веднага започва лечение и по тази диагноза.
Голямото притеснение на родителите е дали и как детето ще проходи. Благодарение на раздвижванията всичко минава добре. Така години наред Стилияна посещава процедури по рехабилитация.
Тръгва и на училище като до седми клас посещава масово училище и се обучава по индивидуална програма. От осми клас момичето е записано в помощно училище. Майката прави този избор, тъй като до 7 клас детето не успява да се впише сред съучениците си. Необходима й е среда, близка до нейната, обяснява Донка Ванкова.
Обучението на Стилияна върви трудно. Тя не може да се справя с усвояването на учебния материал, нивото й е като на първокласник - не може да чете, пише, но трудно. Майка й е неотлъчно до нея като организира постоянни занимания и обучения.
С движенията обаче момичето се справя само. Няма нужда от помощни средства и се движи самостоятелно.
Заради трайните увреждания от детската церебрална парализа и непредвидимите пристъпи на епилепсията, Стилияна има постоянна нужда от човек до себе си. Когато родителите не могат, за нея се грижи баба й, която винаги е готова да помогне.
За да бъде в добро състояние, Стилияна се нуждае от постоянна рехабилитация. Процедурите са два пъти седмично и са съобразени с това, че тя има епилепсия и натоварването не бива да е голямо.
Финансовото обезпечаване на процедурите е трудно за семейството, особено сега във време на пандемия, когато бащата е безработен. Майката работи, а за рехабилитацията се използват и социалните помощи за Стилияна.
От две години семейството получава финансова подкрепа от „Българската Коледа“. Благотворителната инициатива, събираща съпричастността на хиляди дарители, е изключително необходима, смята Донка Ванкова. По думите й, инициативата наистина помага на децата в нужда и техните семейства.
За своето дете майката отбелязва, че добрите резултати от рехабилитацията са благодарение на упоритостта и дисциплината на Стилияна. Голямата й страст са язденето на кон и плуването.
А надеждата е постоянен спътник на цялото семейство, което не престава да се бори за своето слънчево момиче.
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..