16-годишната Стилияна Ванкова от Пловдив е с диагноза Детска церебрална парализа и Епилепсия. Тя е ученичка в Помощното училище и има нужда от постоянна рехабилитация.
Още като шестмесечно бебе родителите й забелязват, че не може да се движи добре и осъзнават, че има някакъв проблем. Консултират се с лекар педиатър, който поставя диагнозата – Детска церебрална парализа.
И започват посещенията при специалисти невролози и ортопеди. Назначена е интензивна рехабилитация, разказва майката Донка Ванкова.
Когато е на година и три месеца детето получава първия гърч. Установява се, че вследствие на парезата Стилияна страда и от Епилепсия. Веднага започва лечение и по тази диагноза.
Голямото притеснение на родителите е дали и как детето ще проходи. Благодарение на раздвижванията всичко минава добре. Така години наред Стилияна посещава процедури по рехабилитация.
Тръгва и на училище като до седми клас посещава масово училище и се обучава по индивидуална програма. От осми клас момичето е записано в помощно училище. Майката прави този избор, тъй като до 7 клас детето не успява да се впише сред съучениците си. Необходима й е среда, близка до нейната, обяснява Донка Ванкова.
Обучението на Стилияна върви трудно. Тя не може да се справя с усвояването на учебния материал, нивото й е като на първокласник - не може да чете, пише, но трудно. Майка й е неотлъчно до нея като организира постоянни занимания и обучения.
С движенията обаче момичето се справя само. Няма нужда от помощни средства и се движи самостоятелно.
Заради трайните увреждания от детската церебрална парализа и непредвидимите пристъпи на епилепсията, Стилияна има постоянна нужда от човек до себе си. Когато родителите не могат, за нея се грижи баба й, която винаги е готова да помогне.
За да бъде в добро състояние, Стилияна се нуждае от постоянна рехабилитация. Процедурите са два пъти седмично и са съобразени с това, че тя има епилепсия и натоварването не бива да е голямо.
Финансовото обезпечаване на процедурите е трудно за семейството, особено сега във време на пандемия, когато бащата е безработен. Майката работи, а за рехабилитацията се използват и социалните помощи за Стилияна.
От две години семейството получава финансова подкрепа от „Българската Коледа“. Благотворителната инициатива, събираща съпричастността на хиляди дарители, е изключително необходима, смята Донка Ванкова. По думите й, инициативата наистина помага на децата в нужда и техните семейства.
За своето дете майката отбелязва, че добрите резултати от рехабилитацията са благодарение на упоритостта и дисциплината на Стилияна. Голямата й страст са язденето на кон и плуването.
А надеждата е постоянен спътник на цялото семейство, което не престава да се бори за своето слънчево момиче.
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..
Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..
Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..
Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..
Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..