Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изборите се нуждаят от яснота и предвидимост

Снимка: Иван Русланов, БНР

Президентът Румен Радев обяви 28 март, като най-възможната дата  за провеждане на парламентарния вот, а в същото време европейски лидери и премиерът Бойко Борисов предупредиха от Брюксел, че тогава се чака трета вълна на ковронавируса. Предстои много организация и дейности в условията на пандемия. Ситуацията у нас се усложнява и със задължението изборите да бъдат осигурени с машини за гласуване. 

Датата за провеждането на вота 

"Президентът може би  направи най-лошото, в тази ситуация, защото в момента имаме нужда от предвидимост. В отговор на репортерски въпрос той заяви датата, но не последва издаването на указ. В президентството явно има разколебаване за тази дата", коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив политологът и  Даниел Стефанов.  Той уточни, че не е свързан с нито една политческа партия и заяви, че изборният процес има нужда малко по-дълъг период, но и от яснота. "ЦИК и фирмата, която вероятно ще спечели търга за машините имат огромна нужда да знаят на коя дата ще бъдат изборите и това трябва да стане сега, а не след месец или месец и половина", каза още Стефанов и уточни, че заявяването на кокретната дата не може да бъде сигурен ориентир, без да има издаден указ.  

Машинното гласуване и честността на изборите

"Основната препоръки за изборите е да се направи много ясен план за внедряването на машините за гласуване", заяви Стефанов, позовавайки се на собственото си участие в изготвянето на препоръки за осигуряване на изборния процес с водещи световни експерти по внедряването на технологии за изборите. Той уточни, че срокът за качествено внедряване на подобни технологии е изключитиелно кратък. Според него честността на изборите не зависи толкова от машините, а от самото общество.  При машинното гласуване избирателите не могат да видят какво се случва с гласовете им, както при пускането на хартиена бюлетина в урните, допълни още политологът и добави, че оттам идват и съмненията.  

Гласуването за избирателите под карантина 

От март месец досега в света са произведени около 90 избора в различни държави, провинции, области и т.н.  Светът е събрал достатъчно опит как може да се гласува в условията на Ковид-19  и основният извод е, че трудно може да се въвеждат  нова форми на гласуване, без да има риск за честността на изборите и резултатите от изборния процес. "У нас ЦИК насочи вниманието към гласуването с мобилна урна, но големият проблем ще бъде със съставянето на  избирателните комисии, ако изборите са в края на март", каза още  Стефанов. 

Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения звуков файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57