Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С Република Северна Македония имаме общо минало и бъдеще

Среща в ефира с историка проф. Пламен Павлов, за отношенията между България и Република Северна Македония.

Защо министър председателят Зоран Заев бетонира позицията си като заяви: „Ще влезем в ЕС като македонци, които говорят македонски език. Ние сме страна членка на НАТО, сега имаме сигурност, защитени сме от най-силния военен алианс в света“.

Проф. Пламен Павлов заяви, че говоренето на политическите елити в Република Северна Македония остава на махленско равнище. Наследството е от чалга културата на биша Югославия, че можем да изнудим някого, като го подиграем. Това е много недостойно, защото Зоран Заев не е най-яркият изразител. Напротив, работи последователно за сближаване с България. Същото може да се каже и за новия президент Стево Пендаровски. Дори в РСМ промени могат да се забележат.

Въпросът е, ние какво правим?

„През последните повече от 70 години българската линия на поведение не се съобразява с геополитиката. Като държава продължаваме да сме пасивни по отношение на Северна Македония. Набъркахме се в каша, от която не сме намерили изход. Това е поради бездействието на България“.

Проф. Павлов припомни, че България ясно е очертала позицията си, която за щастие е на всички български политически сили.

„Ние няма къде да отстъпваме, защото не сме налагали никакво вето. Какво би станало, ако наистина наложим вето? Тогава плачът по бреговете на Вардар ще бъде ужасяващ. На българофобията в РСМ мож да се противодейства с активна културна, стопанска и каквато искате политика в съседната ни едноутробна държава. Ние такава политика все още нямаме. Не можем да се оплакваме само от дебелоглавието на скопските елити. Остава и темата за реализиране на коридор № 8, който е от стратегическо значение за нас.

Нека да не забравяме, че идеята за Съединението на 6.09.1885 г. върви паралелно с Обединението. Внушена е от македонски българи, като Спиро Костов и други, които днес сме забравили“, подчерта още проф. Пламен Павлов.  

Интервюто с историка проф. Пламен Павлов е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39

Няма кой да замени ценностите, които семейството изгражда

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50