Защо министър председателят Зоран Заев бетонира позицията си като заяви: „Ще влезем в ЕС като македонци, които говорят македонски език. Ние сме страна членка на НАТО, сега имаме сигурност, защитени сме от най-силния военен алианс в света“.
Проф. Пламен Павлов заяви, че говоренето на политическите елити в Република Северна Македония остава на махленско равнище. Наследството е от чалга културата на биша Югославия, че можем да изнудим някого, като го подиграем. Това е много недостойно, защото Зоран Заев не е най-яркият изразител. Напротив, работи последователно за сближаване с България. Същото може да се каже и за новия президент Стево Пендаровски. Дори в РСМ промени могат да се забележат.
Въпросът е, ние какво правим?
„През последните повече от 70 години българската линия на поведение не се съобразява с геополитиката. Като държава продължаваме да сме пасивни по отношение на Северна Македония. Набъркахме се в каша, от която не сме намерили изход. Това е поради бездействието на България“.
Проф. Павлов припомни, че България ясно е очертала позицията си, която за щастие е на всички български политически сили.
„Ние няма къде да отстъпваме, защото не сме налагали никакво вето. Какво би станало, ако наистина наложим вето? Тогава плачът по бреговете на Вардар ще бъде ужасяващ. На българофобията в РСМ мож да се противодейства с активна културна, стопанска и каквато искате политика в съседната ни едноутробна държава. Ние такава политика все още нямаме. Не можем да се оплакваме само от дебелоглавието на скопските елити. Остава и темата за реализиране на коридор № 8, който е от стратегическо значение за нас.
Нека да не забравяме, че идеята за Съединението на 6.09.1885 г. върви паралелно с Обединението. Внушена е от македонски българи, като Спиро Костов и други, които днес сме забравили“, подчерта още проф. Пламен Павлов.
Интервюто с историка проф. Пламен Павлов е в звуковия файл.
580 души, възрастни и самотноживеещи хора с увреждания в Пловдив, вече получават помощ вкъщи по проект, който частично заменя съществувалия до края на 2024 година "Грижа в дома". Лилия Кичукова от общинската дирекция за социално подпомагане, която ръководи проекта, обясни, че първоначално той е предвиден за 455 потребители, но от януари досега се..
Какво стои зад съпротивата срещу въвеждането на еврото у нас, в която по деликатен начин се намеси и президентът Румен Радев и докъде ще се стигне с протестните действия? Според политолога доц. Татяна Буруджиева, ако президентът Радев искаше активно да се ангажира с въпроса за защита на българите и преодоляване на техните страхове по отношение..
Започна подготовката на обществените поръчки за общинската, областната, междуобластна и републиканска транспортни схеми от квотата за възлагане от Община Пловдив. Това обяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив новият директор на ОП „Организация и контрол на транспорта“ Димчо Йоргов. Най-напреднала е процедурата за..
На 21 май Светата Православна Църква почита светите Велики царе и равноапостоли Константин и Елена. На тази дата своя храмов празник отбелязва и църквата „Свети Свети Константин и Елена“ в Стария град. Архиерейската света литургия там бе оглавена от пловдивския митрополит Николай. Още от рано сутринта към църквата „Свети свети..
От Експертия клуб по икономика и политика (ЕКИП) обявиха днес свое проучване, според което брутното богатство на българите надхвърлят 1 трилион лева. Тук са включени както парите на хората, така и недвижимите имоти. "Включени са най-различни активи, но без земята, инвестиционното злато и криптовалутите", уточни в предаването "Ден след ден"..