Християнският свят отбелязва днес един от най-големите църковни празници - Рождество Христово - Коледа, на който се чества рождението на Божия син - Исус Христос.
С Рождество Христово се слага началото на ново летоброене. Създателят на новото летоброене, римският монах Дионисий Малки, изчислява, че Исус Христос се е родил на 754-ата година от основаването на Рим. Затова Рождество Христово се счита за граница във времето и за празник на празниците за християните.
Според Евангелието раждането на Христос станало в град Витлеем, в римската провинция Юдея. Пророк Данаил предсказал, че Христос ще се яви 490 години след възстановяването на Йерусалимския храм. С приближаването на указаното време всички надежди на юдеите се устремили към идващия Месия.
Малко преди раждането на Божия син, майка му Мария заедно с Йосиф отишла във Витлеем, който по онова време бил незначителен град в околностите на Йерусалим. Във Витлеем Мария и Йосиф не могли да намерят място в страноприемница и били принудени да се подслонят в пещера извън града, където пастирите затваряли овцете. В нея Мария родила сина си, повила го в пелени и го положила в ясла, където били привързани осел и вол. С дишането си животните сгрявали Младенеца.
В мига на Рождеството в небето пламнала чудна светлина, явил се ангел, който съобщил на намиращите се наблизо пастири, че на света е дошъл Спасителят. Витлеемските пастири били първите хора, които се поклонили на Бога Син. Младенецът Исус бил почетен и от трима източни царе, доведени във Витлеем от изгрялата над мястото на събитието звезда.
С Рождеството си Христос донася частица от светостта на небесния мир. С неговото идване на земята се отбелязва началото на новата ера.
В народния календар Рождество Христово започва в полунощ с обичая коледуване. В него участват само мъже - ергени, годеници и по-млади, скоро женени мъже. Те се наричат коледари, коладници, коледаре или коледници. От полунощ до сутринта те обикалят домовете, пеят специални коледни песни с пожелания за здраве, щастие в семейството и богата реколта, а стопаните ги даряват с коледарски краваи, пари и различни храни.
Коледарите се събират отново на 26 декември, за да разпределят краваите помежду си. Всеки взема кравая на своята любима. Ако някоя мома е харесвана от повече ергени, нейният кравай се разиграва на търг. Печели онзи, който даде най-много пари. Останалите събрани продукти се разпродават и средствата се дават на църквата или на училището.
Към Коледните празници се числи и Стефановден, който е на 27 декември. Празникът е посветен на първомъченика на християнската църква архидякон Стефан.
Със Стефановден завършват Коледните празници.
Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ при БАН) ще представи на 29 април в Регионален исторически музей – Пловдив, „ възкръсналия“ ръкопис на Петър Богдан – „За древността на бащината земя и за българските дела“, съобщават организаторите. По думите им със съдействие на държавните власти в Италия,..
На 29 април светът отбелязва Световния ден на имунологията – инициатива на Международния съюз на имунологичните дружества (IUIS) и Европейската федерация на имунологичните дружества (EFIS). Мотото тази година е „Мозък и имунитет: имунологично разбиране на неврологичните нарушения“, насочвайки вниманието към все по-очевидната връзка между..
В конгресния център на Международния панаир в Пловдив се открива международна конференция под мотото „Българските и европейски умни градове заедно“. Организатор е пловдивската Енергийна агенция, която отбелязва 25 години от създаването си. В рамките на проявата ще се състои кръгла маса „Бъдещето на нашите градове” в сътрудничество с..
Извънгабаритен транспорт ще премине днес през Пловдив към АМ „Тракия“. Той ще се охранява от „Пътна полиция“, а по маршрута са възможни временни затруднения на движението. Композицията тръгва от фирмена база на бул. „Александър Стамболийски“ и ще премине по бул. „Никола Вапцаров“ - бул. „Кукленско шосе“ – околовръстен път II -86 и през пътния..
Със заповед на кмета на Пловдив Костадин Димитров от днес заместник-кметът по транспорт Ерол Садъков се освобождава от заеманата длъжност. С друга своя заповед кметът на Пловдив назначава за свой заместник с ресор „Транспорт“ инж. Александър Държиков. Припомняме, че това е втората рокада на отговорния пост. Преди Садъков да поема транспорта с..