Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Все по-виртуално живеем, но има надежда

Как Ковид 19  и започналата ваксинация променя бита и работата. 
Русана Бърдарска е служител в европейската комисия, живее от 19г. в Брюксел. 

Отношение към ваксинациите и как се работи в Брюксел: Месторабота е относително понятие, казва Бърдарска, местоработата се променя, все повече ще работим от в къщи, дори след като бъдем всички ваксинирани. От тук нататък се променя концепцията за офис, дали имаме нужда от офис сгради. Това важи само за някои професси, макар, че дори в професиите, които трябва да се вършат на място – също се взимат различни решения. 

Тя разказа, че от 16 март служителите в ЕК работят в къщи, като са им отпуснати  средства, за да са създадат условия за офисна работа. 

Отношението на хората  към мерките в Брюксел :
Русана припомни, че в началото на пандемията Белгия е  била първа по смъртност в Европа. Ваксинацията  вече е започнала, има вечерен час – който се спазва доста стриктно – има 5-6 полицейски коли, които циркулират – вечер е доста тихо. Има много сериозни глоби и хората спазват всички мерки, навън всички са с маски. Аз в редките случаи, в които ми се налага да излизам, съм винаги с маска и спрей, казва Русана и направи сравнение с България: 

Брат ми е хирург в Пловдив – това не му е пряката работа, но явно има недостиг на медици. Той от средата на декември е в Ковид отделение – предполагам, че ще бъде един от първите ваксинирани. Много ме изненадва отноешнието в България не само към ваксините, към вируса, към цялата ситуация, едва ли не няма вирус, няма опасност, всичко това е една паника. Това не е така, ситуацията е много сериозна. Надеждата за вкасината е, че ще се върнем към нова нормалност, някаква нормалност. 

Брюксел – ваксини:
От комисията получихме писма как ще бъдем вкасинирани, кои ще бъдат ваксинирани. Всички имаме някакви съмнения, защото ваксината беше разработена твърде бързо и т.н. Но няма друг начин, няма как по друг начин как да се сложи край на тази ситуация. 

За т.н. новата нормалност:
Променя се понятието за това, какво е град – как ще получаваме услуги все по –виртуално, физическото общуване ще мине на втори план, понятието за месторабота се променя, но също така понятието за училище, университет и т.н. Новата нормалност е тенденция и тя няма да се обърне с ваксината. 

Самите ние ставаме  по-виртуални. Но това според мен е една възможност, има и хубави страни в това нещо. Сещам се за представянето на моята книга. Много повече хора могат да присъстват на едно виртуално събитие, много повече от колкото физически. Участвах на соф лит фестивал и гледам, че интервюто е гледано от стотици хора. Отдалечаваме се физически един от друг, но вярвам, че духовното ни общуване става по-интензивно. 

Надежда:
Опорни точки определено има, аз вярвам в добронамереността и разума на хората – всички тези предпазни мерки, които взимаме – го правим не само за нас, а главно за нашите близки, за хората около нбас. Вярвам в човешкия дух, в необходимостта от общуване, било то виртуално. Вярвам в небходимостта да споделят и да бъдат заедно – в общствения живот, в културата, в изкуството. Духът и посланията ги има. 

Искате ли да бъдете на друго място? 

По празниците комисията работеше много активно, работихме, заради Брегзит. Светът стана толкова еднакъв, че физическото пребивяване все повече губи смисъл, все повече няма значение къде се намирате физически. Разбира се искам да съм на море, искам да е лято. Да се надяваме лятото ще дойде и ще бъдем всички ваксинирани, ще можем всичк ида пътуваме. 

В звуковия файл е цялото интервю с Русана Бърдарска.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
проф. Татяна Дронзина

От търгашеската сделка за Украйна губят всички

"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет  проф. Татяна Дронзина  коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент  Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..

публикувано на 25.02.25 в 16:50
Георги Стоев

Нужна е по-широка кампания за еврото

"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..

публикувано на 25.02.25 в 15:48

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12