Датата на изборите остава неясна, но е все по-ясно, че трябват спешни промени в изборния кодекс, за да се гарантира правото на глас на хората в изолация, както и осигуряването на достатъчно мерки за членовете на секционните избирателни комисии (СИК) и на самите избиратели.
Кое сега е най-голямото притеснение на кметовете на общини при организирането на предстоящите парламентарни избори и коя е най-голямата неяснота - коментира кметът на община Карлово Емил Кабаиванов.
„Притеснение принципно няма, но трябва да имаме точна дата за изборите, след което ще си изпълним здълженията по закон. Кметовете нямаме тревоги за точната дата, ние сме готови са си изпълним правомощията“ – заяви Емил Кабаиванов.
Какво трябва да се стори в периода до изборите от страна на местните власти, особено в тази ситуация?
„И за това нямаме притеснения. Досега сме правили изборите по един определен алгоритъм, който ще приложим и сега. По отношение на СИК, там основното задължение е на политичисеките партии, които трябва да определят своите членове по зададената парламентарна формула“ – смята кметът на Карлово, с опит в организацията на избори през своите управленски мандати.
В ситуацията на пандемия обаче, очакват ли се проблеми при сформирането на секционните комисии? Дали ще има желаещи?
„Проблеми може да се случат само, ако има прекалено много болни или карантинирани. Кметовете обаче ще си изпълним задълженията!“ – увери той.
„Нека парламентарните патии да решат точната дата, президентът да я определи, за да започнем и ние, местните власти, да работим по същество. Няма смисъл повече да играем тази игра на неизвестност, вече около седмица“ – отговори Емил Кабаиванов.
По думите му, президентските консултации в момента не трябва да използват общините като аргумент за рулетка при изборната дата.
„Общинските кметове сме готови за цялата изборна организация. Всичко останало е технология. Нека първо президентът да си изпълни задълженията по конституция, след което ние ще се равним по насрочената дата. Дори и тя да е най-ранната – 28 март“ – подчерта кметът на Община Карлово Емил Кабаиванов.
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..