Ковид-19, който миналата година нанесе сериозни щети на туризма в Европа заради затварянето на граници и ограниченията в пътуването и на места отбеляза срив между 75 и 95 на сто, се оказва по-благосклонен за алтернативния туризъм.
Щетите от COVID-19 при алтернативния туризъм
Златка Чуртова, която има къща за гости в чепеларското село Орехово, споделя: "Според мен къщите за гости са по-привелигировани от останалите места за настаняване, тъй като при нас могат да се настанят максимум до 20 човека. В нашата куща са 12, което не наложи особени ограничения. Но е трудно, защото много от хората, които ангажират определени дати, впоследствие се оказва, че са се разболели. Ние не взимаме капаро, за да не ги натоварваме. Друга специфика при ковид е, че много от гостите искат да са сами, без други настанени. Тъй като комуникирам с колегите в нашия регион - при нас спадът е между 40 и 50%."
От високопланинското село Змиево, Мона Чобан, която предлага на туристите да споделят магията на Родопите от реставрирано от март до ноември студио в стара къща, не се оплаква от липса на интерес към него заради коронавируса. На въпрос дали открива възможност в кризата, тя отговаря: "Не ми се ще да обобщавам възможност ли е или не. Не съм правила бизнес планове и разчети, не съм си задавала въпроси какво ще се получи. Аз просто бях убедена, че ще се получи".
В синхрон с тази философия, Мона Чобан споделя още, че не се е интересувала от подкрепящите туризма мерки. От тях обяснява, че не се е възползвала и Златка Чуртова. "Къщите за гости останаха някак си настрани" - казва тя и добавя, че дори не се е получил и опитът им да се намали такса смет, която за тяхната къща, например, е огромна сума.
Надеждите
За Златка Чуртова надеждите са свързани с лятото. А Мона Чобан има нестандартна гледна точка за развитието на туризма в условията все още на корона-криза: "Тук всичко се развива малко по-бавно, въздухът е чист, човек се занимава доста и със себе си - има време и да мисли, и да философства, в същото време има време и да действа. Според мен действието е това, което убива страха".
А във всяка планина винаги има какво да се прави и какво да се преоткрива. Може би затова и депутатите в Европейския парламент отбелязват в дебатите около туризма и ковид, че гледат на кризата като на историческа възможност за модернизирането и по-устойчивото му развитие в ЕС, например чрез местни и селски туристически инициативи или пътувания извън сезона.
Мерките, гласувани днес
Днес българското правителството осигури допълнителни 40 милиона лева от Оперативната програма „Развитие на човешките ресурси“, с които до края на март ще бъде обезпечена мярката за запазване на заетостта в туризма и транспорта в условията на пандемия. Това е вторият транш от 40 милиона лева по мярката, с която досега са подпомогнати 1785 работодатели и самоосигуряващи се, като са запазени над 26 000 работни места.Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..