„РНК ваксините не са революционни, знае се за тях отдавна. Те се изработват с фрагмент РНК, която носи гена на характерен за вируса протеин. Тази киселина е част от шиповете на вируса“ - заяви в интервю за Радио Пловдив професор Георги Милошев.
„Когато тази РНК влезе в клетките, те произвеждат протеин, който имунната система разпознава и атакува. След това имунната система произвежда антитела, които вече го познават. По-добре да се срещнем с част от този вирус, отколкото с целия вирус, защото изхода не би бил много ясен. При много хора тази среща завършва и летално.“
Относно съмнението на хората спрямо ефектите на ваксината върху човешкия организъм Георги Милошев каза, че проблемът идва от различния характер на вируса, който при среща с тялото не създава правилния имунитет. Това налага разработването на РНК ваксина. „Стандартните ваксини се изпитват в рамките на десет години, но сега няма време и това е правилно. Антителата, които ще се изработят от нашата система, ще са насочени срещу този протеин. Това са антитела, които са страшно точни и специфични. Даже би трябвало да има по-малко алергични реакции, отколкото при другите ваксини. Тази ваксине не би трябвало да е по-опасна“ – категоричен е микробиологът.
Той подчерта, че предишните ваксини съдържат цели вируси, които са много по-силни алергени. "До момента има 32 милиона души, които са ваксинирани и непрекъснато се търсят няколко случая, в които има нежелани реакции. Десет случая срещу 32 милиона – как ви звучи това?“ – попита реторично професорът.
Той посъветва хората, проявили остри алергични реакции към ваксини от календара, да не се ваксинират изобщо.
„Други хора имат алергична реакция и към липидни наночастици. Те трябва да се посъветват с добър алерглог“ – подчертава микробилогът.
„Липидните наночастици са мастни капчици – ние всеки ден поемаме такива капчици в различни храни, витамини, вярно, гълтаме ги, не ни ги инжектират, но разликата не е голяма. Това не може да е никакво основание за притеснение. Науката върви напред.“
Относно избора на ваксина – професорът даде следния отговор: „Това е политика, която не искам да дискутирам, когато говорим коя ваксина да изберем. Аз не бих защитил, нито бих се исказал „против“ някоя, защото това означава да правя реклама. Без да съм участвал в създаването, без да съм ползвал – няма как да го направя“, заяви Георги Милошев, като допълни, че единствената ни предпазна мярка са ваксините.
„Ваксината на "Модерна" има малко по-ниска успеваемост за създаване на антитела, но тя е незначителна. При нея процентът на хора, в които са развити по-малко антителата, е с 5-6% по-нисък. Изискват се години да се потвърди това, за да знаем, точно колко е успешна една ваксина. Но тя със сигурност е по-добрия вариант, отколкото да изкараш заболяването“ – казва професор Милошев.
Той цитира данни от актуално проучване, проведено сред 20 000 души, които са изследвани и следени 5 месеца. "Хората, които са боледували леко - имат 50-60 процента шанс да развият сериозен имунитет. Тези, които са прекарали тежко заболяването имат над 80% шанс. Какво остава за останали 20%?“
На въпроса дали ще се ваксинира, макар че е прекарал наскоро заболяването, професор Милошев е категоричен: „Ще се ваксинирам веднага щом имам достъп до ваксина. Не ми се иска и не вярвам, че мога да прекарам втори път този ад. Ако имам избор ще се ваксинирам с тази ваксина, която по мое мнение има най-висок ефект като процент успеваемост."
Чуйте интервюто в звуковия файл.
Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..
„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..
"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..