Според него е нормално е в страната да има политически различия, но към момента в САЩ няма споделени от гражданите ценности и авторитети. Табаков припомни, че от времето на президента Буш - син, през Обама, та до Тръмп, тази тенденция продължава и никой президент не е успял да неутрализира тези „разломи“. "Напротив – с вътрешната си политика са допринесли те да продължат да съществуват. Те бяха президенти на малцинството, не на мнозинството“ – категоричен е Мартин Табаков.
Той подчерта, че Съединените американски щати имат в историята си опит с алтернативен цивилизационен модел. "Могат да функционират само на основата на гражданското общество, а не на класова и расова основа . Това е спецификата на тази държава. И други политики там са непрактични.“
Международният наблюдател заяви още, че сега, когато изборите свършиха, пропагадната трябва да даде заден ход, а Демократическата партия трябва да се еманципира и да решава реалните проблеми на страната , особено на фона на Ковид кризата.
Относно външната политика на САЩ Табаков прогнозира, че след встъпването в длъжност на Джо Байдън, няма да има промени в политиката спрямо Китай,.„Възпирането на Китай ще остане без значение кой е президент“- категоричен е той.
Но тъй като Байдън не е автоматично продължение на Обама Мартин Табаков очаква с интерес развоя и степента на разминаване на интересите между Вашингнон и Москва. „Ще има нова стратетия, нова визия и с нови средства. Въпреки че външните експерти са от ешалона на Демократическата партия – тя няма да е идентична с тази на Обама.“
Относно вътрешната политика Табаков изрази надежда, че датата 20 януари, когато Джо Байдън ще встъпи в официално в длъжност, трябва да символизира опит за протягане на ръка към всички разедитени американски граждани. „Да бъде като мехлем за тях“- коментира в заключение Мартин Табаков.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения файл.
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...