Така коментира дебатът около насрочването на денят за гласуване на парламентарните избори у нас политологът Петър Чолаков.
Според него ГЕРБ отчитат очевидно хладните отношения между дведете институции – президент и премиер, заради което се опитват да създадат някаква сензация, за да обърнат ситуацията в някаква атака срещу президента.
Драматичното около изборите в момента е ситуацията с Ковид 19, необходими ли са промени в избирателния закон,както настояват някои политически партии, така че да се позволи гласуване по пощата, поне що се отнася до българите в чужбина.
Това са основните въпроси - точно как да бъдат проведени изборите, за да бъдат максимално сигурни те за гражданите, да се предотврати опасността от разпространение на заразата, изтъкна Петър Чолаков.
Няма нищо лошо в диалога, затова са неясни обвиненията към президента, каково се опитвал да направи или да манипулира. Той просто дава възможност на различните формации да изложат своята гледна точка. Благодарение на това чухме различните аргументи на политическите сили, смята политоологът.
В консултациите на моменти тона беше доста остър. Например, случаят с Веселин Марешки, който напусна пределите на добрия тон. Може би, като човек в неговото положение, той повече трябва да се интересува за бъдещето си зад решетките.
Позицията на президента е в ясната оценка на това управление, която бе дадена от него достатъчно категорично още при вълненията през лятото, когато той практически подкрепи искането за оставка на правителството. При грандиозните скандали, които видяхме ако си беше замълчал, би било много по-срамно.
Може ли да се очаква висока активност – едва ли, при тази епидемиологична обстановка. Има и чисто логистични проблеми, заради много карантинирани и другите спорове около модернизацията на гласуването. За момента виждаме голямо нежелание, почти инат от страна на управляващите, коментира политологът Петър Чолаков.
Електоралните изследвания в момента са моментни снимки на скитуацията, те отразяват нагласите на избирателите в дадения момент. Ситуацията обаче е динамична и бъдещите решения на управляващите и реакциите на опозицията могат да окажат влияние върху изборната активост и оттам – върху композицията на бъдещия, 45 парламент. Възможно е да има изненади през оставащите седмици. За точна конфигурация на следващото НС обаче не може да се говори.
Скандалите в третия мандат на правителството Борисов ще останат като негова запзена марка на неговото управление. Въпреки това, е трудо да се каже отсега, дали това ще бъде краят на ерата Борисов, що се отнася до неговото политическо бъдеще, обобщи Петър Чолаков.
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..