Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очаква се скоро да влезе в сила ново ниво на защита от Covid-19

По-рано се прилага мярката за отваряне на фитнесите и моловете. Това заяви в интервю за Радио Пловдив професор Сорен Хайрабедян, имунолог и директор на Института по биология и имунология на размножаването.

„Но все пак, с оглед на това, че има голямо забавяне на икономиката, може би има голям натиск върху властите за тези мерки. Истината е, че в много държави вече започнаха да се случват и бунтове“, каза професор Хайрабедян.

Имунологът припомни, че има мерки за влизане и излизане от страната.

„Ако те се спазват стриктно, разхлабването на мерките от днес няма да доведе вероятно до сериозна вълна на случаите. Имайте предвид обаче, че в чисто биологичен план, лятното разхлабване на мерките, също е довело до нови мутации. Затова е възможно да има и повишение на случаите до месец-два“, каза още професор Хайрабедян.

В момента се следят три варианта на Covid-19. Британският вариант е доказано, че по-бързо се реплекира.

„Вероятно тази комбинация от мутации е възникнала при пациенти, които по-дълго са боледували. Проблемът при този мутант е, че той вече стана масов във Великобритания и близките държави и при него вече официално се съобщава, че има повишена смъртност. Другите два варианта са в Южна Африка и в Бразилия. Бразилският вариант има 20 различни мутации, които комбинира. Смята се, че този вариант е с най-голяма способност да избягва от антителата, които са образувани по естествен път при преболедували хора“, каза още професор Сорен Хайрабедян.

Той каза още, че при повторно заразяване на преболедували хора, протичането на заболяването не е задължително да е по-тежко.

Професор Сорен Хайрабедян подчертаи значението на ваксините срещу Covid-19.

„Това е един епидемиологичен инструмент за спиране на масовото бързо разпространение на този вирус. Тъй като колкото повече се разпространява и повече хора заразява, толкова повече нови мутанти могат да възникнат. Има опасения, че появата им може да доведе до това те да започнат да заразяват клетките и през други рецептори, и тогава протичането може да стане тотално различно“, коментира директорът на Института по биология и имунология на размножаването.

Той смята, че скоро ще влезе в сила и ново ниво на защита от коронавируса.

„Тестват се инхибитори, които да могат да потискат вируса, неговото размножаване и разпространение в клетките, за да могат да се комбинират медикаменти с ваксини. Тоест подход, който се ползва при грипните епидемия от доста години и те до голяма степен вече са овладени, в смисъл на смъртност, заболеваемост и разпространение“, каза още професор Хайрабедян.


Цялото интервю с професор Сорен Хайрабедян можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54