Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдивски ученици създават лого за международен STEM проект

Ученически конкурс за лого

Ученици от Пловдивската математическа гимназия ще създадат логото  на европейски проект за STEM образование, в която участват общо 8 организации от 7 държави. Това става възможно след като гимназията печели лидерството на проекта. Сега ръководството на училището дава възможност на талантливите си възпитаници да се включат в конкурс за изработването на графичния знак.

В състезанието могат да се включат ученици от 5 до 12 клас, като резултатите ще се обявят на 19 февруари след два етапа на журиране – първият от комисия в гимназията, а вторият – от международните партньори от България, Гърция, Кипър, Италия, Португалия, Северна Македония и Литва.

"Конкурсът е продължение на STEM принципите в обучението", казва директорката на МГ „Акад. Кирил Попов“ Веселина Карапеева. 

А какво е STEM образование? 

В документацията за конкурса, публикувана на сайта на гимназията, е обяснено така: „STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) най-общо означава Наука, Технология, Инженерство, Математика. Това е философия на образованието, която обхваща преподавателски умения и учебни предмети по начин, който прилича на реалния живот. Като учебна програма STEM е основана на идеята за фокусирано обучение по четирите направления – наука, технология, инженерство, математика – в интердисциплинарен и приложен подход. STEM обхваща 4-те принципа, идентифицирани като ключови в образованието на 21-ви век: творчество, сътрудничество, критично мислене и комуникация“.

„Думата STEM е много използвана в днешното образование”, допълва директоркатаи посочва, че тези науки са най-тясно свързани с днешното електронно общество, с информационните и комуникационните технологии и дигиталните компетемнтности.

Проектът, за който се търси лого

Проектът, за който се търси лого, математическата гимназия печели по програма Еразъм +. До 2022-ра година по него трябва да се изградят мрежа от 7 международни центъра за ученици на възраст от 13 до 19 години, ориентирани към STEM обучението, както и да се създаде обща електронна платформа за споделяне на  общи ресурси за обучение и самобучение, както и други инструменти за дигитално обучение.

Тя ще е напълно безплатна и ще е разработна на 7-те езика на партньорите по проекта. „Искаме платформа, която да обединява не само разработените от учителите учебни материали, а и дава възможност да се използват ресурси – било то като приложения в помощ на учителите и учениците. Приложения, които да могат да генериртат тестове за изпивтване, които да са сигурни; в същото време да има общи пространства, в които учениците, макар и от разстояние, да могат да работят“ - казва Карапеева, отбелязвайки, че това ще е иновативна платформа за Европа с перспектива да стане международна.

Логото, избрано след конкурса, ще се използва не само в тази платформа, а и в специално създаден сайт с информация за хода на проекта, както и във всички документи по него.

По думите на Веселина Карапеева, не за първи път възпитаници на МГ „Акад. Кирил Попов“ получават такава задача и се справят отлично. Тя посочва, че и логото на Иновативни училища е разработено от ученик в гимназията. 

Интервюто с Веселина Карапеева може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28