Ученически конкурс за лого
Ученици от Пловдивската математическа гимназия ще създадат логото на европейски проект за STEM образование, в която участват общо 8 организации от 7 държави. Това става възможно след като гимназията печели лидерството на проекта. Сега ръководството на училището дава възможност на талантливите си възпитаници да се включат в конкурс за изработването на графичния знак.
В състезанието могат да се включат ученици от 5 до 12 клас, като резултатите ще се обявят на 19 февруари след два етапа на журиране – първият от комисия в гимназията, а вторият – от международните партньори от България, Гърция, Кипър, Италия, Португалия, Северна Македония и Литва.
"Конкурсът е продължение на STEM принципите в обучението", казва директорката на МГ „Акад. Кирил Попов“ Веселина Карапеева.
А какво е STEM образование?
В документацията за конкурса, публикувана на сайта на гимназията, е обяснено така: „STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) най-общо означава Наука, Технология, Инженерство, Математика. Това е философия на образованието, която обхваща преподавателски умения и учебни предмети по начин, който прилича на реалния живот. Като учебна програма STEM е основана на идеята за фокусирано обучение по четирите направления – наука, технология, инженерство, математика – в интердисциплинарен и приложен подход. STEM обхваща 4-те принципа, идентифицирани като ключови в образованието на 21-ви век: творчество, сътрудничество, критично мислене и комуникация“.
„Думата STEM е много използвана в днешното образование”, допълва директоркатаи посочва, че тези науки са най-тясно свързани с днешното електронно общество, с информационните и комуникационните технологии и дигиталните компетемнтности.
Проектът, за който се търси лого
Проектът, за който се търси лого, математическата гимназия печели по програма Еразъм +. До 2022-ра година по него трябва да се изградят мрежа от 7 международни центъра за ученици на възраст от 13 до 19 години, ориентирани към STEM обучението, както и да се създаде обща електронна платформа за споделяне на общи ресурси за обучение и самобучение, както и други инструменти за дигитално обучение.
Тя ще е напълно безплатна и ще е разработна на 7-те езика на партньорите по проекта. „Искаме платформа, която да обединява не само разработените от учителите учебни материали, а и дава възможност да се използват ресурси – било то като приложения в помощ на учителите и учениците. Приложения, които да могат да генериртат тестове за изпивтване, които да са сигурни; в същото време да има общи пространства, в които учениците, макар и от разстояние, да могат да работят“ - казва Карапеева, отбелязвайки, че това ще е иновативна платформа за Европа с перспектива да стане международна.
Логото, избрано след конкурса, ще се използва не само в тази платформа, а и в специално създаден сайт с информация за хода на проекта, както и във всички документи по него.
По думите на Веселина Карапеева, не за първи път възпитаници на МГ „Акад. Кирил Попов“ получават такава задача и се справят отлично. Тя посочва, че и логото на Иновативни училища е разработено от ученик в гимназията.
Интервюто с Веселина Карапеева може да чуете в звуковия файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..