Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липсата на стандарт за тестове и ваксини срещу К-19 ражда парадокси

Има ли обяснение феноменът ниска смъртност от пандемия и огромен ръст умирания от друго, което прави страната ни световен рекордьор по смъртност? Защо са негодни диагностиката и терапията при коронавируса? Има ли РНК-ваксини, които да са ефективни за всички щамове на вируса? Експертният коментар ще е на микробиолога д-р Радко Велков, секретар на Сдружението на общинските болници в България.

Има увеличение на смъртността през последните три месеца на 2020 година, което е с няизяснен произход, но кривата, скоято описваме прилича на инфекциозна крива и напълно прилича на смъртността, която се предизвиква от коронавируса, обясни д-р Велков. През месец септември смъртността е била дяжа по- ниска от тази през предходната година.

„Не мога да кажа на какво се дължи смъртността. Обобщението се прави през м. април – май, като причините за смърт се описват от личния лекар и после  се обобщават. Разпределелянето ще стане по обичайните причини- инсулти, инфаркти и др., но с характеристика на инфекциозните заболявания".

По думите на д-р Велков отмяната на плановите дейности в болниците е проблем. "През април го коментирахме с оглед на онкологичните заболявания. Месечно се разболяват 3 000 души, 17 000 е годишната смъртност. Ако нямаме профилактика, болните не се диагностицират, лечението се забавя и това ще даде отрежение".

По отношение на тестовете за коронавирус специалистът отбеляза , че до днес СЗО не е дала официален стандарт за диагностика на коронавирус. Има страни, които не ползват PCR тестове, например. В Ирландия, Перу, Португалия не приемат този вид тестуване за меродавно.

Д-р Велков сподели, че там, където вирусът е непроменлив ваксинирането е ефективно. При променливи вируси - HIV, Хепатит С, грип - те не работят 100%.

Коронавирусът има подобно поведение  и затова прFгнозата е , че няма да има ваксина, която да  e валидна за всичко.

Липсата на стнадартизирана информация за тестове е и за ваксините съpдава парадоксите като този на ваксиниран пациент в една лабораторатория да се открият антитела, а в друга- не.

Рзаговорът с д-р Велков е в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Пловдив отбелязаха Деня на парамедика

С демонстрации на оказване на първа помощ на пострадали, обучение по основни техники и указания за действия и реакции при извънредни ситуации в Пловдив бе отбелязан Световния ден на парамедика.   Спасители и доброволци от различни градове на страната разговаряха с възрастни и деца за добротворчесвото, за призванието да помагаш на попаднал в..

публикувано на 08.07.25 в 12:13

Десетки родители и деца подават документи на място в центровете

За поредна година   родители на седмокласниците избират центровете за по-сигурно , за да подадат документи за кандидатстване в 8 клас.  "Първите желаещи да кандидатстват бяха пред СУ „Цар Симеон Велики“ в 07:45 часа", каза директорът Руси Баташки. Той отчете, че повечето деца и родители вече подават онлайн документите за прием в желаната..

публикувано на 08.07.25 в 11:30

Еврото не оправдава рекет върху бизнеса и популизъм

Финансовите министри от Европейския съюз и Европейският парламент гласуват окончателното приемането на еврото в България. Освен регламент за фиксирането на курса на лева спрямо еврото, те ще приемат още два законодателни акта - решение и регламент на Съвета за приемането на еврото в България от първи януари 2026 година. Преди няколко месеца..

публикувано на 08.07.25 в 11:20

Малка ще е ползата за децата от безплатните антибиотици

Ползата от безплатните лекарства за деца до 7 години ще е малка за родителите, тъй като до момента се говори в позитивния лекарствен списък да бъдат включени само антибиотици. Това коментира д-р Костадин Сотиров, председател на регионалната структура на Сдружението на общопрактикуващите лекари.   По думите му това ще създаде..

публикувано на 07.07.25 в 11:36

СУ „Георги Бенковски“ подготвя кадри за бъдещето на индустрията

СУ „Георги Бенковски“ в Бенковски предлага на учениците след 7. клас възможност за модерно професионално образование чрез специалността „Мехатроника“. Тя е мултидисциплинарна област, която обединява механика, електроника, автоматизация и програмиране. Обучението в СУ „Георги Бенковски“ е съобразено с нуждите на компаниите, позиционирани в..

публикувано на 07.07.25 в 11:10