Тази седмица в рубриката на Радио Пловдив „ Добро утро“ ден ни гостува д-р Мариана Чолакова. Това е една от най-активните личностти във втория по големина град , чиято дейност, обаче отдавна е преминала международните граници.
От 2010 та година д-р Чолакова е почетен консул на Федерална република Германия със седалище в Пловдив. Консулския окръг, за който отговаря включва областите Пловдив, Пазарджик, Хасково, Стара Загора, Кърджали, Смолян, Сливен и Ямбол.
Шест години преди това тя беше отличена с „федералния кръст за заслуги на лента“. Това е единственият орден за заслуги в Германия на федерално равнище, присъждан за изключителни заслуги.
Д-р Чолакова е управител на пловдивското представителство на Българо-Германската индустриално-търговска камара, дългогодишен управител Центъра за срещи на немската провинция Саксония Анхалт в Пловдив, ръководител на фондация „Културно наследство“.
Преди десет години, заедно със свои съмишленици поставя началото на гражданска инициатива за построяване на сграда за Пловдивската опера под надслов „Дом за Пловдивската опера“.
Още тогава тя е и сред първите инциатори най- старият жив град в Европа да се кандидатира за Европейска столица на културата през 2019г.
Продължава активно да работи по всички тези каузи до днес и безвъзмездно приема нови професионални предизвикателства. Притежава PR агенция.
Как се справя с толкова ангажименти, стигат ли й 24 часа в денонощието, как и кога изобщо почива, от какво се зарежда и какви са нещата, които я усмихват ще научаваме в следващите делнични утрини от 7.30 часа.
Втори бойкот на хранителните магазини организират четири организации точно днес. Време не само за равносметка, но и здрав разум. На този фон управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН правят плахи опити да представят нов проект на бюджет, който дава щедро на едни, а на други – не. За финансите и опитите за политика ще говорим в утрото..
Заветите на Левски: знаем ли ги, разбираме ли ги, следваме ли ги? Защо се сещаме за Апостола само два пъти в годината? Можем ли да се измерваме с неговия аршин и да постигнем идеала му за силна и независима България? Отговори търси в репортажа си Димитър Владимиров , който разказва за поклонението пред паметника на Левски в Пловдив. Пари,..
Днес, когато се навършват 152 години от гибелта на Апостола, прекланяме глави пред делото на най-светлата личност в нашата история! За усещането да носиш Левски в сърцето, във вените ти да тече неговата кръв, да гориш с онзи пламък, с който е горял и той, разказва Христина Богданова - прапраплеменница на Васил Левски. Приликата е повече от поразителна -..
В утрото на 19 февруари продължават възпоменателните прояви в памет на Васил Левски. През последните години годишнината от обесването на Апостола на свободата се чества в два поредни дни, тъй като едни смятат, че по нов стил това е 18-и февруари, а други – 19-и февруари. 152 години след бесилото си спомняме за делото на Левски и неговите завети...
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна дискусиите за това какво да включва споразумението за мир стигнаха и до най-чувствителната част-възможното изпращане на миротворчески сили в Украйна. Европейските страни реагират противоречиво, а днес българският президент каза, че е категорично против изпращане на български войници в..