През пазарджишкото село Черногорово минава река Луда Яна, а „Овчите хълмове“ са една от забележителностите му. Местни деца и младежи, обединени в Център за създаване и внедряване на проекти към кметството, написаха писмо до министъра на околната среда и водите Емил Димитров, в което искат на място да се изпратят експерти за оценка на разрушените бентове на реката и на опасните дървета, които трябва да се премахнат, за да се засадят нови. Самите те вече са участвали в еко-инициативи, а в момента подготвят мащабна акция по почистване на сметищата в селото.
Инициативата за почистване на сметищата в селото
Добринка Бозева и Изабела Христева са седмокласнички в ОУ „Асен Златаров“ в пазарджишкото село Черногорово. Добринка участва в Центъра за създаване и внедряване на проекти, а приятелката й се включва в инициативите му. Последната е почистването на сметищата. "Мислим да започнем първо от реката и могилите, тъй като там има най-много боклуци. Първо помагаме на нашето село да е хубаво, а после и на природата", казва Изабела.
Нерегламентираните сметища в селото са 8-9, обяснява кметът Димитър Вринчев: "Те са натрупвани през годините. Аз съм 1 година на служба, така го заварих. Хората изхвърлят, има недостиг на контейнери и се изхвърля около тях. Потърсил съм съдействие от Община Пазарджик, но без резултат. Не разполагам със средства в кметството и за почистване."
За да не е еднократна инициативата по почистването, един от ръководителите на Центъра за проекти Емил Йорданов разказва, че вече се работи по образователна програма за разделно събиране на отпадъците: "Ние започнахме да обучаваме децата, защото те са проводника, чрез който тази информация ще достигне до семействата им. Когато децата са образовани и знаят как да разделят отпадъците, тяхното послание ще стигне до всеки".
Писмото до министъра на околната среда и водите Емил Димитров
За инициативата си децата и ръководителите им разказват в писмо до министъра на околната среда и водите Емил Димитров с копие до кмета на Пазарджик Тодор Попов и общинските съветници. "Искаме да им покажем, че и нашето село съществува, и то трябва да е красиво - като другите, да е забелязано от много хора", обяснява Добринка.
В писмото се иска в Черногорово да дойдат и експерти, за да направят оценка на опасните дървета, които трябва да се премахнат, за да се засадят нови; както и помощ за възстановяване на бентовете на река Луда Яна. Според кмета Димитър Вринчев това е наложително, защото с годините бентът се е разрушил и нивото на водата спада. "И в дадени моменти ние оставаме без вода".
Как се стига до идеята да се напише писмо
До идеята за писмо се стига след като ОбС Пазарджик в края на януари гласува „въздържал се“ и така лишава от възможността за участие в конкурс, обявен от екоминистерството и ПУДОС на тема „ОБИЧАМ ПРИРОДАТА – И АЗ УЧАСТВАМ“. Но макар и без възможност за участие в този конкурс, децата ще почистят любимото си Черногорово. Според Изабела: "Защото искаме да запазим селото с неговата красота." И според Добринка: "За да може селото ни да стане по-добро място за живеене и младите хора да предпочитат да живеят тук".
Репортажът може да чуете в звуковия файл.Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..