Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не е ясно как ще продължим работата по проекта "Въча"

Разочаровани сме от оценката, която получихме за работата на екипа по предпроектното предложение за водоснабдяване на Пловдив и на още 6 общини от каскадата "Доспат - Въча", каза в интервю за предаването "Точно днес" Илия Кирчев, който е подготвил финансовата му част.

По думите му как ще продължи работата зависи от официалния отговор на Областната администрация, след като вчера Експертният съвет отхвърли проекта.

Финансистът заяви, че не приема критиките към проекта, включително и за липсващото съгласуване на процедурите. "Не знам кой е подписал становището на МРРБ, което беше изчетено но областния управител, то така и не ни беше изпратено официално, каза Кирчев. 

Той призна, чединственото, което липсва в пректа е съгласувателно писмо от НЕК, "но имаме отговор от тях, че продължават да разглеждат възможностите за присъедняване". По думите му екипът държи на основния принцип да има нов водопровод и не бива да се закачва на стара сртуктура, строена през 60- те години на миналия век. Трябва да има разбиране по темата, но то трябва да се съгласува на "високо държавническо ниво".

"Ние даваме само варианти и оценки на ефекта за хората".

Кирчев защити позицията на екипа за недоброто качество на водата в Пловдив, срещу която ВиК възрази. Водата в Пловдив отговаря на критериите, но е варовита и твърда, предизвиква специфични заболявания  и е несравнима с водата на столицата, която идва от планината, а не от кладенци, като тук, каза той и даде пример от бита "Каната ми за вода в София е като нова,  а в Пловдив жена ми я чисти от котления камък всяка седмица".

Колкото до аргумента срещу очакваното оскъпяване - то идва от необходимостта да се построи нова инфраструктура, при това цената на водата е най- ниска в страната. Средната цена в други градове е близо 3 лева, възрази Кирчев.

Не виждам политически причини в оценката за проекта, каза още илия Кирчев.

В прикачения звуков файл е целия разговор и репортаж от заседанието на Експертния съвет.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Самотни хора в Пловдив получават грижи по общински проект

580 души, възрастни и самотноживеещи хора с увреждания в Пловдив, вече получават помощ вкъщи по проект, който частично заменя съществувалия до края на 2024 година "Грижа в дома".  Лилия Кичукова от общинската дирекция за социално подпомагане, която ръководи проекта, обясни, че първоначално той е предвиден за 455 потребители, но от януари досега се..

публикувано на 21.05.25 в 11:37
Татяна Буруджиева

Радев не беше активен по темата за въвеждане на еврото

Какво стои зад съпротивата срещу въвеждането на еврото у нас, в която по деликатен начин се намеси и президентът Румен Радев и докъде ще се стигне с протестните действия? Според политолога доц. Татяна Буруджиева, ако президентът Радев  искаше активно да се ангажира с въпроса за защита на българите и преодоляване на техните страхове по отношение..

публикувано на 21.05.25 в 11:00

До месец пускат поръчката за областната транспортна схема

Започна подготовката на обществените поръчки за общинската, областната, междуобластна и републиканска транспортни схеми от квотата за възлагане от Община Пловдив. Това обяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив новият директор на ОП „Организация и контрол на транспорта“ Димчо Йоргов. Най-напреднала е процедурата за..

публикувано на 21.05.25 в 10:36

Митрополит Николай с литургия в храм „Св. Св. Константин и Елена“

На 21 май Светата Православна Църква почита светите Велики царе и равноапостоли Константин и Елена. На тази дата своя храмов празник отбелязва и църквата „Свети Свети Константин и Елена“ в Стария град. Архиерейската света литургия там бе оглавена от пловдивския митрополит Николай. Още от рано сутринта към църквата „Свети свети..

публикувано на 21.05.25 в 09:48

Богатството на българите надхвърли 1 трилион лева

От Експертия клуб по икономика и политика (ЕКИП) обявиха днес свое проучване, според което брутното богатство на българите надхвърлят 1 трилион лева. Тук са включени както парите на хората, така и недвижимите имоти. "Включени са най-различни активи, но без земята, инвестиционното злато и криптовалутите", уточни в предаването "Ден след ден"..

публикувано на 20.05.25 в 15:32