Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политиците опитват да превърнат ИК в свещена крава

Световната пандемия със сигурност поставя целия свят пред големи ограничения на тяхното придвижване, на общуването. Изискванията за дистанция изискват адаптирането на изборните места за чисто физически спазване на наложените противоепидемични мерки. И това се отразява на предизборния процес. Директният контакт, извършване на предизборни събрания на закрито, всички тези способи, познати от векове, са силно ограничени. Затова беше необходимо да се въведат правилата, които да направят възможен изборния процес в условия на пандемия“, каза в интервю за предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив Марин Божков, юрист и експерт по изборното законодателство.

Той коментира и минималните промени, които бяха направени в Изборния кодекс.

„Българите свикнахме през последните десетилетия, че Изборният кодекс, а преди това изборния закон, са като бунгалата. И преди всеки политически сезон те се ремонтират – не особено качествено, не особено успешно, но за да обслужат изискванията на сезона. Сега промените в Изборния кодекс бяха толкова минимални, че това учуди дори и специалистите“, каза още Божков.

Експертът обясни този факт с несъвършенството на Изборния кодекс.

„Изборният кодекс регламентира една характерна за 20 век аналогова, остаряла система на провеждане на изборите. При нея човешкият фактор е решаващ. Решаващи са комисиите, в които представителите на различните политически партии се следят един на друг, хартиените бюлетини, гласуването само и единствено в урни. Ограниченията и допустимите форми на предизборна агитация и предизборен процес, наличието на множество застъпници и попълване на понякога доста сложни протоколи на хартия. Всичко това е придружено не с електронно броене, а с електронно въвеждане на гласовете в изчислителния център, който обслужва съответните избори. Тази крайно остаряла форма вече изпитва значителен натиск на новите способи“, коментира Марин Божков.

Всички дигитални форми обаче значително изпреварват манталитета на българските политици, а също и манталитета на огромното мнозинство от политически партии, които удобно са свикнали с остарелите форми, даващи им значителни възможности за манипулация, които са им познати от десетилетия.

"Поставянето на цялата българска политическа машина в условията на дигитален натиск води до там, че политиците не смеят да правят радикални промени в Изборния кодекс, защото тогава ще има натиск да въведат по-съвременни форми, които гарантират много по-добре тайната на вота, а също и липсата на предизборни и изборни машинации. Затова тези хора пипат изключително внимателно. И постепенно се опитват да превърнат ИК в свещена крава, която не бива да се променя, защото се страхуват от тези новости“, каза още Марин Божков.

Цялото интервю с Марин Божков можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39