Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В клас - според броя на децата, не на паралелките

Присъствени учебни занятия да има не само в училищата, които са с по една паралелка от випуск, а да зависят от броя на  учениците в тях. Това предложение за допълнение на министерската заповед  отправят днес от Сдружението на директорите на училищата в Пловдивска област - съобщи  неговият председател и директор на училище „Петър Бонев“в  Перущица  Бойко Иванов. Той даде пример с региона, в които работи. "Имаме училища в прогмназиален етап на обучение с две паралелки с по 16 деца и такива само с една паралелка, но с допустимия максумум от 28 деца."- заяви Иванов.

По думите му  не броят на паралелките, а броят на децата в клас трябва да е определящ, защото той дава представата за присъствения контакт между учениците и учителите.

Припомням, че от днес присъствените занятия се възстановени, след заповед на министъра на здравеопазването проф. Костадин Ангелов. Като тя се отнася  само училищата,  които имат по една паралелка от пети до 12 клас .

 „Това нещо беше изненада за нас. Осъзнавам, че на правителствено ниво не може да бъде отчетено положението на всички населени места, но не мислим, че допълнение на Заповедта би застрашила здравето на децата по време на присъствения учебен процес“- категоричен  Бойко Иванов.  

Въпреки, че директорите на учебните заведения са били изненадани от министерската заповед в неделния ден, всички 31  училища в пловдивска област, които имат по една паралелка с ученици от пети до дванайсти клас  ще могат да ги посрещнат още утре.  По думите на директорите до тогава ще успеят да уведомят всички родителите и учениците лично,  чрез телефон или в социалните мрежи.

За обединеното училище „Йордан Йовков“ в Пловдив това напрактика означава, че  цялото учебно заведение ще заработи присъствено с пълния си капацитет, с всичките си паралелки от 1-ви до 12 клас– съобщи неговият директор Таня Николова.  Тя припомни, че заповедта на министъра е новост само учещите в  пети, шести, девети и десети клас, тъй като останалите паралелки учат присъствено от миналата седмица.

Николова приветства заповедта на министър Ангелов, защото голяма част от учениците й са от уязвими групи , трудно им е било набявянето на електронни устройства по време на дистанционното обучение и качеството му не било на нужното ниво.

„Нямаме проблем да ги посрещнем в отоплена сграда, защото парното ни е централно и не е спирано в дните без присъствено обучение. Осигурили сме маски и дезинфектатни за децата, които не могат да си купят сами“- допълни Таня Николова.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10