Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В България не е открит южноафрикански щам на Ковид-19

Проф. Тодор Кантарджиев
Снимка: БГНЕС

„В последната седмица имаме нарастване на случаите на заразени с Covid-19 в няколко области. Опасна е област Кюстендил, където 408 са заболелите на 100 000 население за 14 дни. Сравнявам го с Пловдивска област, където има 129 на 100 000 души. Другите области с повишен брой на болни през последните две седмици са Бругас с 246 на 100 000, област Враца с 216, Плевен с 210, Пазараджик със 199 на 100 000 души. Пловдив стои много добре на фона на другите области, благодарение на мерките не се допуска разпространението на новите по-лесно заразяващи варианти, както е британския вариант, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив професор Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни заболявания и член на НОЩ.

Професор Кантарджиев заяви, че британски щам е открит в Кюстендил в края на месец декември миналата година, когато е направено целогеномно секвениране на материали от пациенти от различни области.

„Доказахме, че в Кюстендил в края на декември са се появили първите случаи на британския вариант. За съжаление, и в други области също доказахме. Също и в Пловдив, но в Пловдив мерките работят добре и нямаме това покачване, което го имаме в други области“, коментира Тодор Кантарджиев.

Той подчерта, че хората няма нужда да се плашат, а трябва да носят маските си, да спазват мерките и да не се събират много хора на едно място.

Професор Кантарджиев заяви още, че до този момент в страната не са открити от новите латиноамерикански и южноафрикански щамове на Covid-19. Не е доказано и наличието на новата мутация на британския щам.

„Независимо от отхлабването на мерките, хората трябва да проявяват съзнание и да си ползват маските. Дори и в моловете, ако хората спазват правилата да не се събират много на едно място, рисковете ще бъдат намалени. Ако се отворят ресторантите и се спазват отстоянията, ако не са много хора на маса, ако се спазват все пак някакви часове за ползването им, защото кога стават ресторантите опасни? Когато се съберат много хора в тясно, непроветрено помещение, без маски, употребяват алкохол и си пеят и говорят високо – тогава има риск за заболяване“, коментира още професор Кантарджиев.

Цялото интервю с професор Тодор Кантарджиев можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54