Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В България не е открит южноафрикански щам на Ковид-19

Проф. Тодор Кантарджиев
Снимка: БГНЕС

„В последната седмица имаме нарастване на случаите на заразени с Covid-19 в няколко области. Опасна е област Кюстендил, където 408 са заболелите на 100 000 население за 14 дни. Сравнявам го с Пловдивска област, където има 129 на 100 000 души. Другите области с повишен брой на болни през последните две седмици са Бругас с 246 на 100 000, област Враца с 216, Плевен с 210, Пазараджик със 199 на 100 000 души. Пловдив стои много добре на фона на другите области, благодарение на мерките не се допуска разпространението на новите по-лесно заразяващи варианти, както е британския вариант, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив професор Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни заболявания и член на НОЩ.

Професор Кантарджиев заяви, че британски щам е открит в Кюстендил в края на месец декември миналата година, когато е направено целогеномно секвениране на материали от пациенти от различни области.

„Доказахме, че в Кюстендил в края на декември са се появили първите случаи на британския вариант. За съжаление, и в други области също доказахме. Също и в Пловдив, но в Пловдив мерките работят добре и нямаме това покачване, което го имаме в други области“, коментира Тодор Кантарджиев.

Той подчерта, че хората няма нужда да се плашат, а трябва да носят маските си, да спазват мерките и да не се събират много хора на едно място.

Професор Кантарджиев заяви още, че до този момент в страната не са открити от новите латиноамерикански и южноафрикански щамове на Covid-19. Не е доказано и наличието на новата мутация на британския щам.

„Независимо от отхлабването на мерките, хората трябва да проявяват съзнание и да си ползват маските. Дори и в моловете, ако хората спазват правилата да не се събират много на едно място, рисковете ще бъдат намалени. Ако се отворят ресторантите и се спазват отстоянията, ако не са много хора на маса, ако се спазват все пак някакви часове за ползването им, защото кога стават ресторантите опасни? Когато се съберат много хора в тясно, непроветрено помещение, без маски, употребяват алкохол и си пеят и говорят високо – тогава има риск за заболяване“, коментира още професор Кантарджиев.

Цялото интервю с професор Тодор Кантарджиев можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02