Близо 15 онлайн беседи с българчета по целия свят проведе през февруари Националният музей „Васил Левски“ в Карлово. В тях екскурзоводът Пламена Москова среща децата от неделните училища с живота, идеите и делото на Апостола на българската свобода. "Макар и виртуално, срещите са изключително емоционални", разказва тя. "Много от тях продължават почти два часа, а децата не искат да свършват".
В онлайн беседа участва и Мария Иванова, единайсетокласничка в Неделното училище в Атина, което носи името на Васил Левски. Преди беседата момичето разказва, че е знаело за лъвския скок на Левски, че е правил комитети по села и градове и че е бил предаден. След беседата научили за семейството, приятелите и живота му. Разгледали и къщата му.
"Даже и думите му, най-важните за него, си спомням - Ако спечеля, печели цял народ. Ако загубя, губя само себе си". Тези думи ми говорят,ч е ерискувал живота си за свободата на българите и че е обичал много народа си", казва Мария.
Името „Васил Левски“ едното от неделните български училища в гръцката столица получава преди 3 години, разказва една от основателките му преди 10 години Мая Лунголова. "Когато го основахме преди 10 години то носеше името "Преподобни Св. Паисий Хилендарски", но го променихме на Васил Левски ууспоредно с поставяне напаметна плоча на Апостола в Консулската служба в Атина."
И неделното българско училище на остров Крит носи името на Васил Левски. А деца от него, както и възпитаници от другото българско училище в Атина „Паисий Хилендарски“ участват в конкурсите за рисунка и художествено слово на НБУ "Васил Левски", посветени на Апостола. След като най-добрите рецитатори на стихове за Левски вече са получили своите награди, отличия тази вечер ще бъдат връчени и на победителите в състезанието за рисунка, допълва Мая Лунголова. "Тази състезателна основа е много положителна. Всички ще получат награди и по една книжка, която сме купили от Музея. С тази разходка те почувстваха Левски по-близо до себе си" - казва тя.
Екскурзоводката в карловския музей Пламена Москова е щастлива, че срещите с български деца, пръснати из целия свят са успели да ги развълнуват. По думите й, онлайн беседите ще продължат, защото има още много заявки от неделни училища в целия свят. А с тези, с които вече са се срещнали, желанието им е да го направят пак. А у единайсетокласничката Мария Иванова онлайн беседата провокира и желанието да дойде в родния град на Левски Карлово: "Това ще ми даде радост, щастие, ще усетя България като майка", казва момичето.
По света има над 230 български неделни училища. На всеки от континентите има поне по едно, което носи името на Апостола на българската свобода.
Чуйте репортажа по темата в звуковия файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..