Половин милион лева от бюджета на общината за тази година да бъдат отделени за ремонти и поддръжка на Сахат тепе, Бунарджика и Младежкия хълм. Това искане е внесъл в Общинския съвет кметът на пловдивския район „Централен“ Георги Стаменов.
Той е категоричен, че е необходима ежегодна програма, по която да се отделят средства за трите хълма, тъй като общата площ озеленяване на тях е над 600 хиляди квадратни метра. Тя трябва да се поддържа, да се правят ремонти и да се изграждат допълнителни атракции, тъй като тепетата харакреризират Пловдив, убеден е районният кмет.
На финален етап е проектът за видеонаблюдение на Сахат тепе, който предвижда монтирането на 54 камери. Представители на EVN ще направят днес оглед на място, за да се реши как двете въздушни кабелни трасета на хълма да бъдат вкарани под земята, както изисква законът. Стаменов уточни, че камерите за видеонаблюдението, сървърите, мониторите и софтуерът за тях ще струват 60 хиляди лева. Това ще спести на общината много разходи за хигиенизиране и поддръжка на хълма, коментира районният кмет. Той посочи, че на Сахат тепе предстои изграждане и на нова система за осветление.
На Младежкия хълм е предвидено преасфалтиране на двете пешеходни алеи в ниската паркова част, чието състояние в момента е критично и е въпрос на време там да се случи инцидент, заяви Георги Стаменов. Този ремонт ще бъде съпътстван от разширяване на напоителната система и доизграждане на осветлението на природната забележителност. Това ще струва 250 хиляди лева, обясни районният кмет. Цялостно видеонаблюдение на Младежкия хълм няма да има, камери ще бъдат поставени само на входа на парка, тъй като там няма такива вандалски прояви, както на Сахат тепе с графитите, коментира Георги Стаменов.
Необходимите за трите хълма средства са заложени в проектобюджета на Пловдив, който съветниците предстои да гласуват на сесия на 2 март.
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...