Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Фонтанът с ябълката" може да е новият символ на Пловдив

7
"Фонтанът с ябълката"
Снимка: Екатерина Костова, Радио Пловдив

45-ма творци и общественици от Пловдив, между които Теодосий Спасов, Нери Терзиева, Любозар Фратев, художниците Ангел Гешев и Вихра Григорова, адвокатите Емилия Недва и Михаил Екимджиев, архитектите Валентин Маринов и Михаил Богданов, проф. Мария Шнитер и други, подкрепиха с подпис идеята на земеделския производител Красимир Кумчев и скулптора Цвятко Сиромашки  в центъра на града да се изгради „Фонтанът с ябълката“. 

"Скулптурната композиция няма да струва нищо на общината, искаме само да приеме дарението", коментира творческият тандем на първото представяне на проекта пред медиите. 

„Фонтанът с ябълката“ се ражда като идея преди година и половина. Красимир Кумчев, който има ябълкови градини в Пловдив и региона, разказва, че плодът може да стане новият символ на най-стария жив град в Европа:

"Причината за древността на Пловдив се корени в плодородността на Тракийското поле. На около 10 км оттук допреди 30 години беше най-голямото ябълково поле в света" - казва Кумчев.

Освен символ на плодородието, ябълката е и символ на познанието, а в скулптурната си композиция Цвятко Сиромашки обяснява, че  включва и каскадно течаща вода, за да напомня за още един от символите на Пловдив  - Марица. Реката в проекта е широка около 1,50-1,60 метра и дълга около 10 м. За място на Фонтана с ябълката тандемът предлага улица „Константин Иречек“ зад Джумая Джамия:

"Това пространство се построява след освобождението от турско робство - там е направена първата арка и се отбелязва  празника на водата", коментира Сиромашки.

Около 2 тона месинг ще са необходими за скулптурата и те вече са обещани от Министерството на отбраната, обявиха авторите на проекта. А средствата – между 100 и 120 хиляди лева ще се наберат от дарения: "Разбира се, ако ни дадат зелена светлина". 

Проектът е входиран в Общината на 11 февруари. Кметът Здравко Димитров коментира: "Това не мога аз лично да кажа там ли му е мястото, хубав ли е паметникът. Ще има комисии, има си хора, които отговарят за това, след това има ОбС, трябва да се гласува и така нататък".

А заместникът кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов сподели личното си мнение: "Може да му се мисли друго място, защото има възможността да се пренатовари обстановката. Факт е обаче процедурата - ще мине през Експертен съвет за устройство на територията, които на-разумно ще отсъдят дали там му е мястото или не."  

На  място, различно от улицата с името на Коснтантин Иречек, Красимир Кумчев и Цвятко Сиромашки не виждат Фонтана на ябълката. Заради символите и начина, по който те свързват пространството с времето в Пловдив. 

Подробности може да чуете в репортажа в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В "Срещите" разговор за виното и любовта

В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно?  Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца?  Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.

обновено на 08.02.25 в 10:26

Празничен концерт за Китайската Нова година в Пловдив

„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от  Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България   и в него ще участват китайски и..

публикувано на 07.02.25 в 12:19

Съвместна изложба на български и турски преподаватели в ГХГ

„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..

публикувано на 07.02.25 в 05:47

Премиера на "Д-р Дулитъл" в Кукления театър в Пловдив

Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..

публикувано на 07.02.25 в 05:44

Изложба "Съвременна графика" се открива в ДПХ

Изложба „Съвременна графика“ ще се открие в галерията на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети“. Куратори на експозицията са художниците Осман Юсеинов и Антоан Стойков. Изложбата е с награден фонд, като наградите ще бъдат определени от професионално тричленно жури. Първото издание на „Съвременна графика“ бе през..

публикувано на 07.02.25 в 05:41