Здравната криза не стана продоволствена, а земеделските производители и прероботваталите на хранителни продукти се справиха, въпреки трудностите, пред които ги изправи разпространението на Ковид – 19. Под тази обща констатация обаче се крият трудностите на фермерите, които направиха повече разходи във вързка с противоепидемичните мерки и при свитото, заради неработещия туристически и ресторантьорски сектор по- трудно пласираха продукция.
Примерът от сектора на месопреработка дава Диляна Попова от Асоциацията на месопреработвателите, която сподоля, че за колегите й с тези пазари, ударът е бил сериозен.
За разлика от хранителния сектор, този на розопреработката е пред колапс, разказват Илияз Местан и Иван Чиков от от карлововските села Розино и Климент. През 2020 година са продадени малки количества от произведената продукция и това заплащва 2021 да е нулева година за купувачите на розов цвят, което поставя пред хиляди неизвестни производителите.
Зада намали ефекта от кризата с коноравируса, миналата година Държавен фонд "Земеделие" отвори 3 мерки за извънредно подпомагане на земеделски стопани. Подмярка COVID 1 с бюджет 93,5 млн. лева обхваща секторите "Плодове и зеленчуци", "Маслодайна роза" "Винени лозя", "Декоративни растения", "Животновъдство" (говеда, биволи, овце и кози) и "Пчеларство". Подмярка COVID 2 е с бюджет 5,5 млн. лева за всички останали направления в областта на растениевъдството и "Животновъдство" (свине и птици).
През месец октомври бе отворена и мярка COVID 3 за подпомагане за малките и средни предприятия, преработващи първична земеделска продукция с таван на плащанията до 50 000 лева. Директорът на регионланата структура на фонд „Земеделие“ в Пловдив Йосиф Ячев обобщи, че общо по тази мярка са изплатени 6.7 милиона лева. В Пловдивска област приетите заявления са 29 за близо 1 милион лева. В Смолянко са приети две за общо 36 000 лева, а в Пазарджишко – 8 заявления зо около 400 000 лева, като обща стойност.
Средства от тази помощ са стигнали и до преработвателя на розов цвят Иван Чиков, който е вече инвестирал получените 7 000 лева. Месопреработвателните предприятия са кандидатствали най- вече по направлението „Персонал“. Немалко микро, малки и средни фирми са се възползвали, споделя Диляна Попова. От името на колегите си тя има препоръка - при следващи програми за подпомагане да бъдат включени и големите фирми, защото именно те са и най- големите работодатели.
Средствата по трите антиковид мерки са част от добрата възможност, получена след като Европа прие българското предложение до 2% от неизползвания финансов ресурс от Програмата за развитие на селските райони да се насочи за директна помощ към земеделието. Средствата за нашата страна бяха в размер на 100 милиона лева, припомни евродепутатът от ГЕРБ/ ЕНП Асим Адемов, който е чен на Комисията по земеделие в ЕП.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..