Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Рестартирай Европа" - Мерките COVID 1,2 и 3 в земеделието

Здравната криза не стана продоволствена, а земеделските производители  и прероботваталите на хранителни продукти се справиха, въпреки трудностите, пред които ги изправи разпространението на Ковид – 19. Под тази обща констатация обаче се крият трудностите на фермерите, които направиха повече разходи във вързка с противоепидемичните мерки и при свитото, заради неработещия туристически и ресторантьорски сектор по- трудно пласираха продукция.

Примерът от сектора на месопреработка дава Диляна Попова от Асоциацията на месопреработвателите, която сподоля, че за колегите й с тези пазари, ударът е бил сериозен.

За разлика от хранителния сектор, този на розопреработката е пред колапс, разказват Илияз Местан и Иван Чиков от от карлововските села Розино  и Климент.  През 2020 година са продадени малки количества от произведената продукция и това заплащва 2021 да е нулева година за купувачите на розов цвят, което поставя пред хиляди неизвестни производителите.

Зада намали ефекта от кризата с коноравируса, миналата година Държавен фонд "Земеделие" отвори 3 мерки за извънредно подпомагане на земеделски стопани. Подмярка COVID 1 с бюджет 93,5 млн. лева обхваща секторите "Плодове и зеленчуци", "Маслодайна роза" "Винени лозя", "Декоративни растения", "Животновъдство" (говеда, биволи, овце и кози) и "Пчеларство".  Подмярка COVID 2 е с бюджет 5,5 млн. лева за всички останали направления в областта на растениевъдството и "Животновъдство" (свине и птици). 

През месец октомври бе отворена и мярка COVID 3 за   подпомагане за малките и средни предприятия, преработващи първична земеделска продукция с таван на плащанията до 50 000 лева. Директорът на регионланата структура на фонд „Земеделие“ в Пловдив Йосиф Ячев обобщи, че общо по тази мярка са изплатени 6.7 милиона лева. В Пловдивска област приетите заявления са 29 за близо 1 милион лева. В Смолянко са приети две за общо 36 000 лева, а в Пазарджишко – 8 заявления зо около 400 000 лева, като обща стойност.

Средства от тази помощ са стигнали и до преработвателя на розов цвят Иван Чиков, който е вече инвестирал получените 7 000 лева. Месопреработвателните предприятия са кандидатствали най- вече по направлението „Персонал“. Немалко микро, малки и средни фирми са се възползвали, споделя Диляна Попова. От името на колегите си тя има препоръка - при следващи програми за подпомагане да бъдат включени и големите фирми, защото именно те са и най- големите работодатели.

Средствата по трите антиковид мерки са част от добрата възможност, получена след като Европа прие българското предложение до 2% от неизползвания финансов ресурс от Програмата за развитие на селските райони да се насочи за директна помощ към земеделието. Средствата за нашата страна бяха в размер на 100 милиона лева, припомни евродепутатът от ГЕРБ/ ЕНП Асим Адемов, който е чен на Комисията по земеделие в ЕП




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56