Каскетът ли управлява бомбето, или бомбето – каскета?
С тази образност е поставен социалният и философският конфликт в куклената постановка за възрастни „Бомбето“ по новелата на Йордан Радичков. Представлението е реализирано от Пловдивския Куклен театър с гост-режисьор Катя Петрова, която пък е поканила от своя страна за сценографията на спектакъла японката Рин Ямамура, възпитаничка на нашата НАТФИЗ.
Проблемите, разглеждани от мъдреца Радичков, са изцяло поставени на философска основа от типа на житейския парадокс, че човекът винаги си е въобразявал, че сам избира шапката си, без да си даде сметка, че именно шапката е онази, която избира него.
Има много изрази за шапки от вида на „Свалям ти шапка“, „Не се прави на дръж ми шапката“, "Шапка на тояга" и други, но шапката може да олицетворява дори социално разслоение – като работническа класа онагледена с каскет, а буржоазията представена с бомбе.
"В дадена ситуация каскетът управлява бомбето" - сподели Катя Петрова.
Бившият директор на театъра Виктор Бойчев, по чиято инициатива е започнала реализацията на спектакъла, изтъква мъдростта на Радичков като автор и дори пророк на съвремието.
Актьорът Димитър Николов-Шаблата пък определи шапките, като отредени роли в един цирк, в който играем всички.
Необходимо е да се подчертае, че изключителната сценография постановката дължи на японката Рин Ямамура.
„Само тя може да превърне ярката визия в знак, такава условност търсех“ – обосновава избора си на сценограф режисьорката Катя Петрова. Иначе Рин е завършила сценография в българския НАТФИЗ и вече 20 години живее и твори у нас.
"Не текстът - независимо на Шекспир или Радичков, трябва да се напасне към нас, а ние трябва да се напасваме с текста" - сподели Ямамура.
Анимацията в спектакъла е на Сотир Гелев, а музиката на Христо Йоцов.
Премиерата на спектакъла „Бомбето“ по Йордан Радичков е на 11 март в Пловдивския куклен театър.
На 18 април отбелязваме Международния ден за опазване на паметниците на културата . Денят се чества от 1984 година по решение на ЮНЕСКО. На този ден отдаваме дължимото на националното ни наследство, почитаме хората, отдадени на каузата за опазването му, което е изключително отговорна роля. 18 април е повод да се привлече общественото внимание във..
Изложба „Вяра и Светлина“ – диамантени гоблени с библейски истории ще бъде открита на Великден в храм „„Пресвето сърце Исусово“ в град Раковски. Те са изработени от хора в нервностойно положение към Центъра за социална интеграция и рехабилитация, под ръководството на сестрите Францисканки и включват сцени от живота на Исус Христос, Дева Мария..
Влизаме в едно уютно ателие на творец, то е разположено на малка уличка в Капана, в него работи Йорданка Георгиева. Тя се завръща в България през 2022 година, след дълго време, в които живее и работи на остров, разположен някъде между Великобритания и Франция. Художничката рисува символа на християнството - рибата и вярва, че арттерапията помага..
Осем творчески работилници, изложби, лекции и литературен куиз включва проектът „От Аз-буки до Изкуствения интелект“ на Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. До края на април в библиотеката ще се открият калиграфска работилница под ръководството на художничката Захарина Петрова от Нов български университет и ателие по цианотипия –..