Историкът коментира и мненията от различни общественици, че 3 март не трябва да бъде национален празник на България.
„3 март е символна дата в историята на България. Това, че има политизиране и намеси на различни сили, и фобии, свързани с външни сили, съчетания и влияния, е по-скоро проблем на съвременното ни общество, с нарушено хармонично, историческо и политическо развитие, а не на историческата дата 3 март и нейното значение. Защото тя наистина е основополагаща. Защото ако го нямаше 3 март 1878 година, нямаше да има нито 6 септември 1885 година, нито 22 септември 1908 година“, подчерта Сукарев.
Историкът каза още, че Санстефанският мирен договор е предварителен, но малко хора от обществеността тогава, са знаели това.
„Санстефанският мирен договор общо взето е реалистичен. И той стъпва на тогавашните позиции на българската възрожденска нация“, каза още Видин Сукарев.
На 3-ти март 2021 година по повод 143 години от Освобождението на България Регионален исторически музей – Пловдив работи с две от своите експозиции - „Съединение на България от 1885 г.” на пл. „Съединение” и „Българско Възраждане” на ул. „Цанко Лавренов” 1, които ще приемат посетители до 17.00 часа.
Цялото интервю с Видин Сукарев можете да чуете в звуковия файл.
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
Изложба „Вяра и Светлина“ – диамантени гоблени с библейски истории ще бъде открита на Великден в храм „„Пресвето сърце Исусово“ в град Раковски. Те са изработени от хора в нервностойно положение към Центъра за социална интеграция и рехабилитация, под ръководството на сестрите Францисканки и включват сцени от живота на Исус Христос, Дева Мария..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..
И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..