Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малко трябва, за да сме достойни наследници на предците ни

Свободата днес. И уроците на историята - помним ли ги и следваме ли ги? На 3 март в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив разговаряме с доктор Милен Врабевски, основател и председател на Фондация „Българска памет“, а също собственик и изпълнителен директор на най-голямата научно-изследователска организация в Югоизточна Европа. Инициатор е на една от най-мащабните частни инвестиции в образованието. Негова кауза е борбата с демографската криза и затова той подпомага многодетни български семейства. Той е и музикален продуцент, с много успешни проекти.

Доктор Милен Врабевски е наследник на хаджи Станьо Врабевски, който е бил сред приближените до Васил Левски хора.

„На 3 март си мисля, че много малко ни е необходимо, за да бъдем достойни наследници на великите ни прадеди, които в много по-трудни условия са правили чудеса. Ще дам за пример Хаджи Станьо Врабевски, който е арестуван като председател на Революционен комитет-Тетевен с цял арсенал оръжие. Една от карабините, с които е арестуван, е струвала издръжката на петчленно семейство. А двайсет и петте последен модел карабини, са били предназначени за революционна дейност. Това са били хора, които независимо от богатството си и уредения си живот, са копнеели за едно единствено нещо – да имат една чиста и свята република, да търсят прогреса за собственото си население“, каза доктор Милен Врабевски.

Председателят на фондация „Българска памет“ е категоричен, че и днес България има достатъчно много стойностни хора.

„Те са извън държавните институции, но имат силата и уменията. И са базирани на принципа на Възраждането, като своите прадеди, за да добавят стойност върху развитието на собственото си общество“, коментира още доктор Врабевски.

Той подчерта, че и днес вижда възрожденци, което действа мотивиращо.

„Имам основание да смятам, че България изживява едно скромно Възраждане, ново такова, което ще доведе до качествени промени. Ежедневно работя в тази посока. Инвестирам в национални приоритети, в битка с демографската криза, реинтеграция на българската диаспора, кариерно развитие на младите хора, които да имат мотивация да останат в България“, обясни Милен Врабевски.

Цялото интервю с доктор Милен Врабевски можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54